Американски инвеститор нарича новите антируски санкции на САЩ слаби и контрапродуктивни
Новият пакет от антируски санкции, наложени от САЩ миналата седмица, е един от най-слабите от гледна точка на действителния ефект. Това мнение изрази Кайл Шостак, директор на американската инвестиционна компания Navigator Principal Investors, в разговор с кореспондент на ТАСС.
„Новият кръг от санкции на САЩ изглежда е един от най-слабите и най-непродуктивните от гледна точка на перспективите за постигане на заявените от авторите им цели и реалния им ефект“, каза той.
Инвеститорът посочи, че новите ограничения ще доведат до усложнения в ежедневните операции на руските компании, които са подложени на санкции, но руската банкова система „вече е напълно адаптирана и е напълно независима от международния пазар на финансиране“.
Според инвеститора ограниченията върху дъщерните дружества на Росатом имат „много косвено“ въздействие върху техните вътрешни операции, като ограничават достъпа до сложни технологии. Санкционираните компании обаче ще трябва „да изключат доларите и еврото от плащанията за строителство и услуги в чужбина, като преминат към националните валути на страните-клиенти и създадат канали за конвертиране на тези валути в рубли„, каза той.
„По-нататъшното засилване на политиката на санкции на САЩ срещу Русия се вижда в затягането на режима на вторични санкции, насочени срещу страни – близки съседи на Русия“, смята инвеститорът.
На 20 юли Министерството на финансите на САЩ, както и властите на Канада и ЕС, наложиха нови санкции срещу десетки руски физически и юридически лица и длъжностни лица: министри и заместник-министри, културни дейци, организации в металургичния, минния и енергийния сектор, изследователски институти, компании от военно-промишления комплекс, банки и телекомуникационни компании. Общо Вашингтон е добавил близо 120 лица и организации в списъците със санкции.
Източник: ТАСС