Ако страните от Югоизточна Азия трябва да изберат стратегически партньор, то сега мнозинството от тях биха предпочели да се присъединят към Китай, отколкото към САЩ, пише ZeroHedge, като се позовава на проучване.
Катарина Бухолц от Statista докладва, че изследване, проведено от Института за изследвания в Югоизточна Азия, установява, че през 2024г. 50,5% от респондентите в десетте страни членки на АСЕАН (Асоциацията на страните на Югоизточна Азия) биха избрали азиатската сила за стратегически партньор, докато 49,5 на сто биха предпочели Съединените щати.
Отбелязва се, че само преди една година съотношението е бил съответно 38,9% и 61,1% в полза на САЩ.
Промяната се дължи до голяма степен на това, че анкетираните от Лаос, Индонезия и Малайзия предпочитат повече Китай, като увеличението е с между 20 и 30 процентни пункта за всяка от тези страни от 2023 г. насам.
В Камбоджа подкрепата за Китай се е увеличила с около 18 процентни пункта, но като цяло остава под 50%.
Подобна е картината и в Тайланд и Мианмар, където увеличението е с по около 10 процентни пункта, а подкрепата за Китай в Тайланд достига 52%.
Страните, в които все още има ясно изразено мнозинство на хората, които биха предпочели страната им да има за стратегически партньор САЩ, са Филипините с 83,3%, Виетнам с 79% и Сингапур с 61,5 на сто. И в трите страни подкрепата за САЩ е относително стабилна в сравнение с тази от 2023 г.
Критично припомня, че по-рано китайското издание Global Times определи наскоро състоялата се среща между руския външен министър Сергей Лавров и китайския лидер Си Дзинпин като знакова. Според изданието със срещата Пекин и Москва дадоха знак за края на Западната хегемония. Китай и Русия се опитват да насърчат многополюсен свят, в който развиващите се страни и нововъзникващите икономики от Глобалния Юг ще играят по-голяма роля, което е антитезата на еднополюсния свят, доминиран от САЩ, отбелязват анализатори пред Global Times.
Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски