Справянето на президента на САЩ Джо Байдън с конфликта между Израел и Хамас може да бъде от решаващо значение за подкрепата за него сред студентите в страната на президентските избори. Това пише американското списание Newsweek, като се позовава на резултатите от изследване.
Студентите се оказаха в центъра на вътрешния дебат за войната между Израел и палестинската въоръжена групировка Хамас. Пропалестинските протести в университетските кампуси се разпространиха в Съединените щати през последните седмици, след като студентите изразиха загриженост относно броя на жертвите на израелската офанзива в Ивицата Газа.
Както отбелязва Newsweek, тези протести могат да имат политически последици за Байдън, който ще се изправи срещу бившия президент Доналд Тръмп на президентските избори през ноември. Въпреки че не са проведени конгресите на Демократическата и Републиканската партия, и двамата кандидати са спечелили достатъчно делегати, за да си осигурят президентските номинации на съответните партии.
Отбелязва се, че Байдън е изправен пред негативна реакция от много млади, прогресивни избиратели заради подкрепата си за Израел. Той се представи като поддръжник на Израел, твърдейки, че страната има право да се защитава от Хамас, като същевременно призовава своите военни да направят повече, за да гарантират, че цивилни няма да бъдат убити в насилието.
Наскоро той начерта червена линия с Израел, като заяви, че Съединените щати няма да доставят бомби на Израел, които биха могли да бъдат използвани за атака срещу Рафа – граничен пункт, който свързва Газа с Египет. Той също така спря доставката на 3500 бомби за Израел поради опасения, че те могат да бъдат използвани в наземно нападение в Газа.
В тази връзка ново проучване за Newsweek, проведено от College Pulse, установи, че отговорът на Байдън на конфликта може да определи как ще гласуват студентите в страната на президентските избори през ноември.
Байдън има преднина пред Тръмп сред студентите, които обикновено са по-либерално настроени избиратели. 30% от анкетираните заявяват, че планират да подкрепят Байдън, докато 20% планират да подкрепят Тръмп. 28 на сто от анкетираните обаче заявяват, че не планират да гласуват в президентската надпревара.
Въпреки че повечето студенти няма да се повлияят от отговора му, 37% от анкетираните твърдят, че ще обмислят промяна на вота си въз основа на отговора на Байдън по отношение на войната в Газа. 8 процента са заявили, че биха обмислили промяна на вота си към Тръмп.
„Въпреки че цифрите са малки, това, което ми прави впечатление, е, че Байдън губи повече гласове в полза на Тръмп, отколкото да печели“, коментира Грант Дейвис Риър, професор по политически науки в университета в Сиракуза. „Това е наистина забележително, като се има предвид групата и въпроса“, отбеляза той.
Въпреки това 15% заявяват, че отговорът на Байдън на конфликта може да ги убеди да не гласуват изобщо на президентските избори.
Риър заяви пред Newsweek, че Байдън „очевидно има какво да губи“, тъй като Тръмп е в „по-изгодна позиция“, тъй като не му се налага да носи отговорност за политиката на САЩ спрямо Израел.
Въпреки че Байдън губи гласовете на колежаните в полза на Тръмп заради този проблем, Риър е изненадан от броя на студентите, които заявяват, че може да не участват в изборите заради политиката на Байдън. Той предупреди, че за Байдън може да се окаже „изключително трудно, ако не и невъзможно“, да намери баланса между подкрепата за Израел и това да не загуби гласовете на студентите.
„Избирателната активност винаги е проблем за демократите по отношение на по-младите избиратели. Могат ли те да бъдат мобилизирани и да се разчита на тях? Президентът Байдън инвестира много в тези гласоподаватели чрез опрощаване на студентски заеми – което е спорно, особено сред работниците със сини якички – и чрез предложението си за субсидии за купувачите на първо жилище. Тази война изглежда е прекъснала тези усилия“, коментира политологът.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски