Британският външен министър Дейвид Камерън пристигна в Централна Азия, за да представи нова стратегия за развитие на региона с оглед намаляване на руското влияние върху Таджикистан, Киргизстан, Узбекистан, Казахстан и Туркменистан, пише руският вестник „Независимая Газета“.
Първият дипломат на Великобритания посещава тези страни като част от новата инициатива C5+1. Лондон е готов да отдели 50 милиона паунда в подкрепа на суверенитета и независимостта на страните от Централна Азия през следващите три години.
Освен това Камерън обяви нова инициатива на Британски съвет за насърчаване на английския език в региона. На 24-25 април високопоставеният британски служител се очаква да пътува до Астана.
Политическият анализатор Асилбек Егембердиев смята, че Лондон иска да се наложи в Централна Азия и да се противопостави в този регион както на Русия, така и на Китай. „Държави като Таджикистан и Киргизстан разчитат в голяма степен на външни сили. И тежката социална и икономическа ситуация, пред която са изправени тези нации, изисква външна подкрепа, която Великобритания и Западът успешно предоставят чрез неправителствени организации“, отбеляза той.
Поне в Киргизстан и Казахстан е възпитано ново поколение хора, образовани на Запад, които са се върнали у дома, за да заемат държавни позиции, обясни той. За сметка на това меката сила на Русия става все по-слабо присъстваща там, руският език вече е по-малко популярен от английския, а трудовите мигранти са нежелани в Русия. „Следователно централноазиатските лидери скоро ще бъдат изправени пред труден избор“, заключи Егембердиев пред „Независимая газета“.
Дневният ред на Камерън показва, че Великобритания се стреми да спечели влияние в региона, което в контекста на настоящата геополитическа ситуация очевидно е насочено към противодействие на Русия и Китай, смята Александър Воробьов, изследовател в Института за азиатски изследвания към Руската академия.
Освен икономическите ползи, сътрудничеството със Запада позволява на централноазиатските лидери да разнообразят външнополитическите си връзки и да останат ангажирани с многопосочен политически курс, като противодействат на Москва и Пекин, продължи той. Регионалните играчи се интересуват от технологично сътрудничество със Запада, тъй като очакват по-щедра подкрепа на фона на конфронтацията с Русия. Въпреки ползите обаче сътрудничеството със Запада има своите ограничения, смята експертът.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски