Москва не вярва на изявленията на Вашингтон за готовността на САЩ да улеснят руския износ, ако Русия се върне към сделката за зърното. Това заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков в петък, 4 август, информира Известия.
Говорителят на Кремъл беше помолен да каже, дали вярва в думите на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен, че Вашингтон уж е готов да направи „всичко необходимо“, за да улесни износа на храни, включително от Русия, ако Москва се върне към сделката за зърното. „На думи – не“, отговори Песков
На 2 август Песков заяви, че Русия отдавна изпълнява едностранно задълженията си по зърнената сделка, така че за да я възобнови, трябва да бъдат отменени ограниченията, които възпрепятстват руския износ, като например изключването на Росселхозбанк от SWIFT.
В същото време руският президент Владимир Путин потвърди в разговор с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган готовността си да се върне към сделката за зърното, ако Западът изпълни задълженията си към Русия.
На 1 август говорителката на руското външно министерство Мария Захарова обвини Вашингтон в отговорност за неизпълнението на руската част от сделката.
Споразуменията бяха прекратени на 17 юли по инициатива на Русия. Путин заяви, че връщането на Москва към сделката е възможно, ако бъдат изпълнени първоначалните искания на Русия.
Сделката за Черно море е сключена през юли 2022 г. в Истанбул. Тогава руският министър на отбраната Сергей Шойгу и генералният секретар на ООН Антониу Гутериш подписаха меморандум за улесняване на доставките на руски селскостопански продукти и торове на световните пазари. По същото време украинската делегация подписа споразумение с Турция и ООН за износ на зърно. Основната цел на сделката е да се осигурят хранителни продукти на нуждаещите се страни, включително африканските държави.
Източник: Известия