Медведев – Джокович и Русия срещу Сърбия на финала на US Open

Спортът отдавна е политика и политиката от десетилетия се намесва доста дълбоко в спорта. Най-ярките примери за това са бойкотираните Олимпийски летни игри в Москва през 1980 г. и четири години по-късно в Лос Анджелис. Пресен пример за подобно отношение е отказа на световната спортна общественост да допуска представителите на Руската федерация да се състезават под родния си флаг и когато спечелят дадено състезание или първенство на почетната стълбичка не се изпълнява химна на Русия. Но в спортовете, в които руснаците тотално доминират те не биват допускани изобщо до надпреварите, като фигурното пързаляне или художествената гимнастика.

Тенисът не е такъв спорт и поради това руските състезатели участват в турнирите на ATP и WTA макар и не като представители на страната си. В момента се провежда откритото първенство по тенис на САЩ – US Open и до финала на него достигна най-силният в момента руски тенисист Даниил Медведев. На полуфиналите той надделя над лидера в световната ранглиста и миналогодишен шампион на турнира Карлос Алкарас от Испания. Руснакът спечели в четирисетов мач със 7:6 (3), 6:1, 3:6 и 6:3.

Така в неделя вечерта на централния корт в Ню Йорк „Артър Аш“, макар и без да защитава цветовете на руското знаме, Даниил Медведев ще играе на финала на откритото първенство на САЩ. За него това не е непознато чувство. През 2019 година той игра срещу испанеца Рафаел Надал, но загуби. Преди две години обаче Медведев спечели срещу може би най-добрият тенисист на нашето време сърбинът Новак Джокович. Е, именно срещу него ще се изправи и този път Даниил в опит да спечели US Open за втори път. На полуфиналите Джокович преодоля без особени проблеми американеца Бен Шелтън с 6:3, 6:2 и 7:6 (4).

Така американската публика на „Артър Аш“ в Ню Йорк в неделя вечер ще има удоволствието да се наслади на тенис от най-високо ниво поднесен им от представителите на две от държавите в света, които правителството им изобщо не долюбва – Русия и Сърбия. Но както „Голямата ябълка“ е шарен град с представители на всички нации по света, така и победителите в US Open през последните две десетилетия представя различни държави: Аржентина, Испания, Сърбия, Великобритания, Хърватия, Швейцария, Австрия и Русия. Последният американец спечелил откритото първенство на страната си е Анди Родик преди точно 20 години – 2003 г.