Пластмасата е вездесъща. Малцина биха могли да спорят, че благодарение на нея животът ни е несравнимо по-удобен. Но каква е цената на нашата зависимост от това удобство и лекота?
Репортаж на The Epoch Times
Фталатите – клас синтетични химикали, често наричани „пластификатори“ поради общата им употреба с цел правенето на пластмасовите продукти гъвкави – се намират в хиляди потребителски продукти, от винилови настилки до домакински почистващи препарати и детски играчки. За повечето от нас основното ни излагане на фталати вероятно идва чрез пластмасови контейнери за храна и продукти за лична хигиена като шампоани и козметика.
Проучванията показват, че не трябва да приемаме безопасността на тези ежедневни продукти за даденост. Излагането на фталати е свързано с редица неблагоприятни последици за здравето, включително повишен риск от преждевременно раждане, и изследователите настояват за по-голяма информираност и избягване на продукти, съдържащи фталати.
Фталатите вече са обект на подозрение поради редица проучвания, които подчертават ролята на тези химикали в съкращаването на гестационната възраст (времето за износване на бременност). Наскоро научното списание The Lancet публикува прогнозен анализ, в който се оценява цената на пренаталната експозиция на фталати през целия живот по отношение на здравните резултати, икономическата производителност и паричните разходи. Резултатите са стряскащи. Авторите на проучването съобщават, че през 2018 г. приблизително 56 595 преждевременни раждания могат да бъдат приписани на пренатална експозиция на фталати, което е довело до зашеметяващи последици.
Бебетата и малките деца са особено уязвими към вредните ефекти от излагането на фталат върху развиващите се мозъци. Проект TENDR – обединение на учени, здравни специалисти и защитници, работещи заедно за защита на децата от увреждащите мозъка ефекти от излагането на токсични химикали – обяснява, че пренаталното излагане на фталати може да повлияе на неврологичното развитие при бебета и деца, което води до ефекти, които „ включват поведение, подобно на разстройството с дефицит на вниманието и хиперактивност (ADHD), проблеми с поведението и агресията, както и депресия и други интернализирани поведения.
Отбелязва се също така, че „пренаталното /период от зачеване до раждане/ излагане е свързано с дефицити в детския коефициент на интелигентност, работната памет и изпълнителната функционалност, както и с проблеми в емоционалната регулация“. Многобройни проучвания са установили, че нивата на излагане на фталати са постоянно по-високи сред чернокожото и латиноамериканското население в САЩ, отколкото сред други расови групи, посочва метериалът.
Въпреки че децата са особено уязвими, ефектите от продължаващото излагане на фталат се разпростират и върху възрастните, като са свързани с повишен риск от затлъстяване, диабет, ендометриоза, вродени дефекти в мъжката репродуктивна система, сърдечно-съдови заболявания и нередности на щитовидната жлеза, отбелязва материалът.
Невъзможно е да живеем в съвременното общество и напълно да елиминираме излагането си на фталат. Изследователите изчисляват, че броят на американците с откриваеми нива на фталати в телата им е много близо до 100 процента. Не можем да елиминираме излагането на фталат, но можем да го намалим, като сме по-внимателни към храната, която ядем, и продуктите, които използваме.
Докато продуктите, съдържащи фталат, са навсякъде около нас, най-големият риск идва от тези, които ядем, абсорбираме през кожата или вдишваме. Хранителните продукти, които се приготвят или съхраняват в пластмасови контейнери, заедно с употребата на продукти за лична хигиена, са основните източници на излагане на фталат за повечето хора. Освен това жените обикновено са по-изложени от мъжете поради склонността си да използват по-голямо разнообразие от продукти за лична хигиена. Лакът за нокти, лакът за коса, почистващите препарати, лосионите за след бръснене и шампоаните обикновено съдържат фталати.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски