Всяка година от 2023 г. до 2030 г. целите за устойчиво развитие във връзка с изменението на климата ще струват на всеки човек в икономики като тази на САЩ 2026 долара. Това прогнозира Конференцията на ООН за търговия и развитие. В икономиките с по-ниски доходи годишните разходи на човек варират от 332 до 1864 долара, пише The Epoch Times.
Като цяло глобалната цена възлиза на около 5,5 трилиона долара годишно.
Отделно, доклад от ляво ориентираната организация с нестопанска цел Climate Policy Initiative установява, че през 2021 г. и 2022 г. данъкоплатците по света са изразходвали 1,3 трилиона долара всяка година за проекти, свързани с климата. Той също така посочва, че „годишното необходимо финансиране за климата“ от 2031 г. до 2050 г. е повече от 10 трилиона долара всяка година.
„Всеки, който умишлено отрича въздействието на изменението на климата, обрича американския народ на много опасно бъдеще“, заявява президентът на САЩ Джо Байдън на 14 ноември 2023 г., докато обявява нови инвестиции от 6 милиарда долара чрез Закона за намаляване на инфлацията (IRA).
„Въздействията, които наблюдаваме, ще стават все по-силни, по-чести, по-свирепи и по-скъпи“, добавя американският президент.
В доклад на Goldman Sachs сумата в долари е много по-висока, като се посочва: „Очаква се решаващото финансиране за тази следваща енергийна революция да дойде от IRA, който до 2032 г. ще предостави стимули на стойност около 1,2 трилиона долара.“
Въпреки че тези средства ще бъдат предоставени с цел намаляване на емисиите на въглероден диоксид (CO2), някои експерти твърдят, че понижаването на емисиите няма да има ефект в продължение на стотици до хиляди години – дори и при най-рестриктивните условия. „Ако емисиите от CO2 спрат напълно, ще отнеме много хиляди години, докато атмосферният CO2 се върне към „прединдустриалните“ нива“, посочва Кралското общество в доклад на уебсайта си.
Други учени твърдят, че това е така, защото CO2 не е основният виновник, отбелязва The Epoch Times.
„CO2 не причинява глобално затопляне. Глобалното затопляне причинява повече CO2„, твърди Едуин Бери, физик-теоретик и сертифициран консултант-метеоролог, който нарича позицията на Кралското общество относно CO2 „чист научен боклук“.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски