Кои държави са най-близо и най-далеч по отношение на цифровите валути?

от Лазар Лазаров

Общо 134 държави, представляващи 98% от световната икономика, вече проучват цифрови версии на своите валути, като повече от половината от тях са в напреднала фаза на разработване, пилотни проекти или стартиране. Това показва внимателно проследяващо проучване, предава Ройтерс.

В изследването на базирания в САЩ мозъчен тръст Аtlantic Cоuncil се подчертава, че всички страни от Г-20, с изключение на Аржентина, понастоящем се намират в една от тези фази, въпреки че САЩ все повече изостават.

Въпреки че все още има напредък по отношение на дигиталния долар „на едро“ само за банките, този за по-широкото население на САЩ сега изглежда „в застой„, посочва изследването, а шефът на Федералния резерв Джером Пауъл заяви този месец, че „нищо такова не е близо до това да се случи“.

Отбелязва се, че президентът на САЩ Джо Байдън е наредил на официални лица да проучат възможността за въвеждане на цифров долар през 2022 г., но това се е превърнало в политическа тема, която предизвиква разногласия, а републиканският съперник на Байдън в тазгодишната предизборна надпревара в САЩ – Доналд Тръмп – се е зарекъл да не го допуска. 

„Най-голямото събитие тук е, че различията между най-големите централни банки в света по отношение на CBDC („Централна банкова цифрова валута“) се увеличават“, коментира Джош Липски о Atlantic Council, като посочва колко по-напред са Китай, Европа и Япония.

Според поддръжниците на CBDC цифровите валути ще позволят нови функционалности и ще осигурят алтернатива на физическите пари, които изглежда са в крайно неблагоприятна ситуация. Но те също така предизвикват протести в редица страни заради възможността за правителствено шпиониране, отбелязва Ройтерс.

Рискът от изоставане на САЩ е „по-раздробена международна платежна система“, добавя Липски, като заявява, че Вашингтон може да загуби част от световното си финансово влияние, ако други държави продължат да налагат новите стандарти за CBDC. 

В момента се изпълняват около 36 пилотни проекта, включително e-CNY в Китай, който се тества с 260 милиона души в 25 града, както и в Европа, където Европейската централна банка (ЕЦБ) работи шест месеца по „подготовката“ на цифровото евро.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!