Китайски стартъп представи нова батерия, която твърди, че може да генерира електричество в продължение на 50 години без да има нужда от зареждане или поддръжка, съобщава The Independent.
Базираната в Пекин Betavolt заяви, че нейната ядрена батерия е първата в света, която реализира миниатюризацията на атомната енергия, поставяйки 63 ядрени изотопа в модул, по-малък от монета.
Oт компанията казват, че батерията от следващо поколение вече е навлязла в етап на пилотно тестване и в крайна сметка ще се произвежда масово за търговски приложения като телефони и дронове.
„Атомните батерии Betavolt могат да отговорят на нуждите от дълготрайно електрозахранване в множество случаи, като например в космическата индустрия, оборудването за изкуствен интелект, медицинското оборудване, микропроцесорите, усъвършенстваните сензори, малките безпилотни самолети и микророботите„, се казва в съобщение на фирмата до медиите.
„Тази нова енергийна иновация ще помогне на Китай да спечели водеща позиция в новия етап на технологичната революция на ИИ“, добавят от Bevolt.
Батерията работи, като преобразува енергията, освободена от разлагащите се изотопи, в електричество чрез процес, който е изследван за първи път през 20 век. Учени от Съветския съюз и Съединените щати успяват да разработят технологията за използване в космически кораби, подводни системи и отдалечени научни станции, но термоядрените батерии са скъпи и обемисти.
„Стремежът към миниатюризация и комерсиализация на ядрените батерии беше заложен в 14-ия петгодишен план на Китай за укрепване на икономиката на страната между 2021 и 2025 г., а изследователски институции в САЩ и Европа също работят по разработването им“, посочва The Indеpendent.
Betavolt заяви, че нейната първа ядрена батерия може да осигури мощност от 100 микровата и напрежение от 3 V с размери 15x15x5 кубични милиметра, но планира до 2025 г. да произведе батерия с мощност от 1 ват.
И това не е всичко!
Малкият размер на батериите означава, че те могат да се използват последователно за производство на повече енергия, като компанията си представя мобилни телефони, които никога не трябва да се зареждат, и дронове, които могат да летят вечно. По думите на Betavolt многопластовият им дизайн също така означава, че те няма да се запалят или да експлодират в отговор на внезапен натиск, като същевременно са способни да работят при температури от -60C до 120C.
„Атомната енергийна батерия, разработена от Betavolt, е абсолютно безопасна, няма външно излъчване и е подходяща за използване в медицински устройства като пейсмейкъри, изкуствени сърца и кохлеи в човешкото тяло“, твърдят от компанията.
Според Bevolt „батериите за атомна енергия са екологични. След периода на разпадане 63-те изотопа се превръщат в стабилен изотоп на медта, който е нерадиоактивен и не представлява заплаха за или замърсяване на околната среда“.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски