Пекин предупреди, че предложената забрана за китайското приложение за споделяне на видео TikTok „неизбежно ще се върне, за да ухапе Съединените щати“, предава Агенция Франс Прес.
Камарата на представителите (Конгресът бел.ред.) на САЩ ще гласува по-късно в сряда законопроект, който ще принуди приложението да прекъсне връзките си с китайския си собственик или да бъде забранено в Съединените щати.
Законодателството е най-голямата заплаха за приложението за споделяне на видеоклипове, което придоби огромна популярност в цял свят, като същевременно предизвика опасения сред правителствата и служителите по сигурността относно китайската му собственост и потенциалното му подчинение на Комунистическата партия в Пекин, отбелязва АФП.
Преди гласуването говорителят на външното министерство на Китай Ван Уенбин осъди предложената забрана.
„Въпреки че Съединените щати никога не са откривали доказателства, че TikTok застрашава националната сигурност на САЩ, те не са спрели да потискат TikTok“, заявява той, като добавя: „Подобно хулиганско поведение, което не може да спечели в честна конкуренция, нарушава нормалната стопанска дейност на компаниите, подкопава доверието на международните инвеститори в инвестиционната среда и вреди на нормалния международен икономически и търговски ред“.
„В крайна сметка това неизбежно ще се върне, за да ухапе самите Съединени щати“, подчертава Уанг.
Вотът по предложението се очаква да мине с огромно мнозинство в рядък момент на двупартийност в политически разделения Вашингтон, посочва АФП.
Съдбата на законопроекта е несигурна в Сената, където ключови фигури са против предприемането на такъв драстичен ход срещу изключително популярно приложение, което има 170 милиона потребители в САЩ.
Президентът Джо Байдън ще подпише законопроекта, известен официално като „Закон за защита на американците от приложения, контролирани от чуждестранни врагове“, ако той стигне до бюрото му, съобщават от Белия дом.
TikTok твърдо отрича всякакви връзки с китайското правителство и преструктурира компанията, така че данните на американските потребители да останат в страната, посочват от компанията.
Главният изпълнителен директор на TikTok Шоу Зи Чу е във Вашингтон и се опитва да събере подкрепа, за да спре законопроекта.
„Този последен закон, който се прокарва набързо с безпрецедентна скорост, без дори да бъде подложен на публично изслушване, създава сериозни конституционни опасения“, пише Майкъл Бекерман, вицепрезидент на TikTok по публичната политика, в писмо до съвносителите на законопроекта, видяно от AФП.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски