Китай планира да изпрати две ракети до Луната до 2030 г., като едната ще носи космическия кораб, който ще кацне на повърхността, а другата ще транспортира астронавтите, пише Al Arabiya.
И двете ракети ще навлязат в орбитата на Луната, а след успешно скачване астронавтите ще влязат в лунния апарат, за да се спуснат до повърхността на Луната, съобщиха държавните медии на Китай в сряда, като се позоваха на инженер от Китайската космическа агенция.
С изпълнението на този план, Китай ще преодолее дългогодишната технологична трудност да разработи достатъчно мощна ракета, която да изпрати, както астронавти, така и спускаема сонда.
След като астронавтите изпълнят научните си задачи и съберат проби, спускаемият апарат ще ги транспортира обратно до орбиталния космически кораб, с който те ще се върнат на Земята, заяви Джан Хайлян, заместник-главен инженер в Китайската пилотирана космическа агенция, на среща на високо равнище в Ухан.
Надпреварата за изпращане на хора на Луната се засили през последните години, тъй като и Китай, и Съединените щати наблюдават потенциалните минерални ресурси на земния спътник. Създаването на лунни местообитания може да помогне и за подпомагане на бъдещи мисии с екипаж до други планети, като Марс например.
Китай все още изостава от Съединените щати по отношение на опита и технологиите. Последното кацане на екипаж на НАСА е през 1972 г., а американските астронавти се очаква да се върнат на Луната до 2025 г., твърди изданието.
Според Джан, за да постигнат целите на Китай на Луната, китайските изследователи разработват свръхтежката ракета носител Long March 10, космически кораб от ново поколение с екипаж, лунен спускаем апарат и луноход с екипаж. През 2020 г. Китай донесе лунни проби от Луната по време на мисия без екипаж, с което стана третата нация, добила лунни проби, след САЩ и Съветския съюз.
Източник: Al Arabia