Нивата на глобалния дълг чупят нови рекорди. В началото на тази година медиите, позовавайки се на Института за международни финанси (IIF), съобщиха новината: Общият глобален дълг през 2023 г. „счупи нивото“ от 300 трилиона долара.
ГЛОБАЛНИЯТ (световният) дълг се състои от ЧАСТЕН и ПУБЛИЧЕН дълг. В началото на миналата година общият ГЛОБАЛЕН дълг беше 297,5 трилиона долара, а в края на годината достигна 313 трилиона долара.
В групата на икономически развитите страни размерът на ПУБЛИЧНИЯ дълг възлиза на 111% от БВП. Включително за групата G-7 – 121%; за групата на страните от еврозоната – 83,3%. За развиващите се страни цифрата е 68%. В това число за страните от Латинска Америка и Карибите – 73,7%; за страните от Близкия изток и Централна Азия – 44,9%; общо за развиващите се страни от Азия – 78,1%; за африканските страни – 60,1%.
Трябва да се отбележи, че по някаква причина Фондът никога не предоставя общата сума на държавния дълг по света в абсолютно изражение (в долари). Затова трябва да се обърнем към оценките на частни експерти. По-специално, разбивката на абсолютните показатели на консолидирания публичен дълг (общата сума на дълга на централното правителство, регионите и общините) в света се предоставя от информационния ресурс Visual Capitalist. В началото на миналата година ДЪРЖАВНИЯТ дълг в света възлизаше на 97,13 трлн. долара.
На първо място са САЩ с 33,23 трилиона долара.
На второ място е Китай с 14,69 трилиона долара.
На трето място е Япония с 10,80 трилиона долара.
Това е челната тройка, в която САЩ имат 34,2% от глобалния публичен дълг, Китай – 15,1%; за Япония – 11,1%. Общо първите три представляват 58,72 трилиона долара и 60,4% от общата сума в световен мащаб. Кои ги следват? (в трилиона долара. В скоби е делът на държавите към ГЛОБАЛНИЯ публичен дълг в %):
Великобритания – 3,47 (3,6)
Франция – 3,35 (3,5)
Италия – 3,14 (3,2)
Индия – 3,06 (3,1)
Германия – 2,92 (3,0)
Канада – 2,25 (2,3)
Бразилия – 1,87 (1,9)
Оказва се, че първите десет държави с най-високи абсолютни стойности на ПУБЛИЧНИЯ дълг в началото на миналата година представляват 81% от общия световен ПУБЛИЧЕН дълг.
Експертите на РИА Новости, разчитайки на данни от Световната банка и Международния валутен фонд за 178 страни, направиха собствено изчисление на консолидираните държавни дългове.
Още в края на 2023г. Те изчисляват, че ГЛОБАЛНИЯТ дълг е надхвърлил 100 трилиона долара за първи път. В края на миналата година той възлизаше на над 101 трилиона долара.
И така, почти една трета от общия световен дълг в края на миналата година е консолидиран публичен дълг, частен дълг – около 2/3 (212 трилиона долара).
Според McKinsey Global Institute през 2000 г. общият публичен дълг в света е бил равен на $22 трилиона, което е приблизително една четвърт от целия (публичен и частен) глобален дълг ($87 трилиона).
През 2007 г. глобалният държавен дълг нарасна до 33 трилиона долара, което е по-малко от една четвърт от общия дълг на света (142 трилиона долара).
И накрая, през 2014 г. глобалният държавен дълг достигна 58 трилиона долара, което се равняваше на 29% от общия глобален дълг (199 трилиона долара).
От тези цифри следва, че глобалният (световният) публичен дълг нараства през този век с по-бързи темпове от глобалния частен дълг.
Световният държавен дълг в края на 2023 г. е 4,6 пъти по-висок от този през 2000 г. Докато глобалният частен дълг през това време се е увеличил с 3,3 пъти.
И така, според моите оценки, десет държави (САЩ, Китай, Япония, Обединеното кралство, Франция, Индия, Германия, Италия, Канада, Бразилия) представляват около 85% от глобалния държавен дълг в края на миналата година. А за всички останали 168 страни по света – приблизително 15%. Сред другите страни е Руската федерация.
Според оценки на РИА Новости Русия е на 28-мо място по размер на консолидирания държавен дълг. През годината дългът на Русия е намалял с 12% до 321,3 млрд. долара. Това е приблизително 0,3% от общия световен публичен дълг.
Миналият месец Бюджетната служба на Конгреса на САЩ прогнозира , че държавният дълг на САЩ ще „премине марката“ от 50 трилиона долара през 2034 г. Някои експерти обаче смятат, че Америка може да не доживее да види този „рекорд“.
Министерството на финансите на САЩ току-що публикува данни за изпълнението на федералния бюджет на страната през юни.
През юни Съединените щати похарчиха 140 милиарда долара за лихвени плащания по държавния дълг, което беше рекордна сума в историята. Общата цифра от началото на 2024 г. е нараснала до 868 милиарда долара, а до края на цялата година може да достигне 1,15 трилиона долара.
Разходите за лихви растат главоломно, а бюджетните приходи не са в крак с тях. В резултат на това през миналия месец САЩ похарчиха повече от 30% от всички бюджетни приходи за лихвени плащания по държавния дълг.
Обслужването на дълга вече надхвърли разходите за отбрана, превръщайки се в основно перо на федералния бюджет на САЩ. Подобен „рекорд“, който сякаш се отнася само за Съединените щати, натовари целия свят.
Америка се е устремила към суверенен фалит, който ще провокира глобална финансова и икономическа катастрофа, тъй като кредитори на американската държава са много страни по света.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски