Какво става? Най-добрият канадски пенсионен фонд продава дяловете си от офис кулата в Манхатън за $1?

от Лазар Лазаров
Манхатън, сграда

Канадските пенсионни фондове са едни от най-активните купувачи на недвижими имоти в света, като започнаха революция, която вдъхнови пенсионните фондове по света да им подражават. Сега най-големият от тях предприема стъпки за ограничаване на риска от най-застрашения тип имоти – офис сградите.

Канадският пенсионен фонд Canada Pension Plan Investment Board (CPPIB) е сключил три сделки на занижени цени, като е продал дяловете си в двойка кули във Ванкувър, бизнес парк в Южна Калифорния и проект за преустройство в Манхатън, а делът на фонда в Ню Йорк е бил продаден на изненадващата цена от само 1 долар, съобщава Bloomberg. 

„Това е точно обратното на вот на доверие към кабинета“, коментира Джон Ким, анализатор, който следи компаниите за недвижими имоти в BMO Capital Markets, като добавя: „Въпросът ми е какво ще се случи по-нататък?“

Опасенията са, че подобни продажби ще дадат пример и на други големи инвеститори, които също търсят начин да се измъкнат от сътресенията, и ще предизвикат цялостен срив на пазара на недвижими имоти в Манхатън, който досега успяваше да избегне реално определяне на цените, пише ZeroHedge.

Наистина, както банката  Goldman Sachs писа по-рано, докато нивата на незаетите офиси се очаква да продължат да нарастват през следващото десетилетиe средната цена на много нежизнеспособни офиси е спаднала само с 11% до 307 долара на квадратен метър от 2019 г. насам.

По-нататък банката отбелязва, че в най-силно засегнатите градове  в САЩ до 14-16% от офисите може би вече не са жизнеспособни, а средните им цени на сделките вече са се понижили с 15-35%. Поради липсата на ликвидност на този пазар обаче тези скорошни цени на сделките все още не са започнали да отразяват текущите стойности на много от съществуващите офиси.

Goldman зловещо заключва, че „алтернативните методи за оценяване, като тези, които се основават на повторни продажби и оценъчни стойности, предполагат, че действителните стойности на офисите може да са много по-ниски от средната цена на сделките“.

На този фон става ясно, че канадският пенсионен фонд Canada Pension Plan Investment Board е продал своя дял от 29% в 360 Park Avenue South в Манхатън за 1 долар на един от партньорите си – Boston Properties, който се е съгласил да поеме и дела на пенсионния фонд в задълженията по проекта.

Наблюдателите от индустрията виждат такива шокиращи продажби като тази на  CPPIB като много зловещ знак за пазара, отчита ZeroHedge.

 Продажбата на пожар в Манхатън не е първата продажба на пенсионния фонд: миналия месец CPPIB е продал своя дял от 45% в Santa Monica Business Park, който фондът също е притежавал съвместно с Boston Properties, на стойност 38 милиона долара. Това е отстъпка от почти 75% спрямо това, което CPPIB е платил за своя дял от имота през 2018 г.

Както отбелязва агенция Bloomberg, пенсионният фонд не се оттегля активно от офисите, но и не се стреми да увеличава дяловете си в тях. А когато даден имот изисква допълнителни инвестиции, CPPIB може просто да потърси начин да го продаде, за да може да вложи тези пари някъде, където може да получи по-висока възвръщаемост. Това твърди човекът, който е помолил да остане анонимен при обсъждането на частния  въпрос с агенцията.

CPPIB на стойност 590,8 милиарда канадски долара (436,9 милиарда долара) е един от най-големите пулове от капитали в света, а портфолиото му от недвижими имоти на стойност 41,4 милиарда канадски долара — простиращо се от Стокхолм до Бенгалуру — включва почти всеки тип собственост, от складове до комплекси за природни науки, до жилищни блокове.

Макар че този мащаб би намалил потенциалните загуби от отделни транзакции, той също така означава, че дори малка промяна в отношението на CPPIB към офисите може да предизвика вълнообразни ефекти на пазара, пише още ZeroHedge.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

 

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!