Канада и Япония се присъединяват към военния пакт АUKUS?

от Лазар Лазаров

Япония и Канада могат частично да се присъединят към военно-политическия блок AUKUS (Австралия-Великобритания-САЩ) за сътрудничество в областта на неядрените военни технологии, пише руският вестни Ведомости.

Както съобщава американското издание Politico на 20 март, позовавайки се на източници, Токио и Отава са на път да се присъединят към така наречения втори компонент на пакта AUKUS, според който най-вероятно ще подпишат споразумение за широко сътрудничество в областта на военните технологии до края на 2024 г. или началото на 2025 г. Това предполага съвместни разработки в областта на изкуствения интелект, квантовите технологии и киберсигурността, както и развитието на подводни и хиперзвукови технологии, несвързани с ядрения компонент.

Според източници на Politico желанието за привличане на нови участници в AUKUS е продиктувано от съществуващите страхове относно реалната възможност за връщане на власт от бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, който може да ограничи сътрудничеството в AUKUS или да се оттегли изцяло от блока .

Все още не може да се говори за пълноправно членство на Япония в AUKUS, но частичното участие също е изгодно за Токио от политическа, икономическа и военно-индустриална гледна точка, коментира старши изследователят в Центъра за Китай, Източна Азия и ШОС към Московския държавен институт за международни отношения (Университет MGIMO) Олег Парамонов  пред  Ведомости.

Първо, по този начин Япония ще укрепи институционалните си връзки със Съединените щати в случай на завръщане на Тръмп в Белия дом и възможния риск Вашингтон да предприеме по-твърд подход по вертикала отгоре-надолу в отношенията си със своите съюзници.

Япония разполага с много значителен научен и технически потенциал и би могла да донесе повече ползи на AUKUS от Австралия, твърди Василий Кашин, директор на Центъра за цялостни европейски и международни изследвания във Висшето училище по икономика (HSE University). Основната цел на AUKUS е да разшири потенциала на САЩ за сдържане на Китай, предвид бюджетните и ресурсните ограничения на САЩ, посочва експертът.

Включването на нови участници в блока допълнително ще усложни отношенията на САЩ с Китай.  Отчасти обаче това може да представлява допълнително икономическо предимство за Русия, която например може да се намеси, за да замести частично доставките на канадски суровини за Китай, смята Кашин.

Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза. Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!