Къде са концентрирани най-много мултимилионери в света? ГРАФИКА по държави и континенти

от Лазар Лазаров

Инвеститорите не очакваха, че 2023 г. ще бъде годината с най-висока възвръщаемост, както и в крайна сметка се оказва. Въпреки затягането на паричната политика и рязкото повишаване на доходността на облигациите, акциите продължават да се представят добре (подпомогнати в голяма степен от ентусиазма около потенциала на изкуствения интелект).

Това стимулира създаването на богатство и нарастването на броя на лицата с изключително високо нетно състояние (UHNWI) в света, пише ZeroHedge.

На графиката Омри Уолах от Visual Capitalist посочва къде и как са разпределени над 600 000 души с изключително високо нетно състояние към края на 2023 г. За да бъде категоризирано като такова, то  трябва да е НАД 30 милиона долара за дадено лице. В този смисъл горна граница на богаството им няма, т.е. те може да имат и милиарди. Тази графика използва данни от Доклада за богатството на Knight Frank за 2024 г. Струва си да се отбележи, че някои държави, които са известни като горещи точки за богаташи – включително Белгия, Саудитска Арабия, ОАЕ и Русия – не са посочени в доклада на източника и не са включени в тази карта и статия.

Начело на класацията са САЩ, където живеят повече от една трета от най-богатите хора в света – 225 000 притежатели на дълготрайни активи, което надвишава повече от два пъти броят от 99 000 притежатели на дълготрайни активи в Китай. Заедно двете най-големи икономики в света са дом на 50% от най-богатите хора в света.

На трето място е Германия, която има близо 30 000 души с богатство над 30 милиона долара всеки един, следвайки модела на най-големите икономически центрове с най-висок дял на богатите.

Това съотношение остава като цяло постоянно и извън челната тройка – богатство на държава – съответно брой милионери в страната, но има и изключения: Канада, 10-та по големина икономика, 4-та по дял на най-богатите хора; Австралия, 14-та по големина икономика, 9-та по дял на най-богатите хора; Швейцария, 20-та по големина икономика, 10-та по дял на най-богатите хора; Индия, 6-та по големина икономика, 11-та по дял на най-богатите хора.

Заедно тези страни с най-голям дял на UHNWI представляват 92% от всички лица с нетна стойност над 30 милиона долара. Други държави, които не са изрично споменати в доклада, са 59 039 души с UHNWI, или 8,1% от общия брой в света. Не е изненадващо, че Северна Америка и Азия, подкрепени от САЩ и Китай, са двата най-богати региона, отбелязва ZeroHedge. Европа обаче е близо до Азия, което напомня за колективната икономическа мощ на региона.

Богатият на петрол Близък изток също се представя добре по показателя за богатите хора и отбелязва най-високия ръст на годишна база при свръхбогатите след Северна Америка.

Светът като цяло увеличава броя на милионерите с 4,2% и само в Южна Америка се наблюдава свиване между 2022 и 2023 г.

Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!