Начало Свят Джефри Сакс: Германия тласка Европа към война

Джефри Сакс: Германия тласка Европа към война

от kritichno.e
Джефри Сакс

Отворено писмо на американския икономист и професор Джефри Сакс до германския канцлер Фридрих Мерц, публикувано в Berliner Zeitung, отправя остра критика към съвременната германска и европейска политика по сигурността и предупреждава, че Европа рискува да повтори най-тежките си исторически грешки, ако продължи по пътя на конфронтацията.

„Сигурността е неделима“ – критика към германската политика

В писмото си Сакс настоява, че сигурността в Европа е „неделима“ и не може да бъде изграждана за сметка на сигурността на други държави. Той подчертава, че този принцип не е „нито руски, нито американски“, а е залегнал в следвоенната европейска архитектура – от Заключителния акт от Хелзинки до рамката на ОССЕ. Според него Германия има особена историческа отговорност да подхожда към войната в Украйна с „сериозност и честност“, които в момента липсват в официалната ѝ реторика.

НАТО, нарушените обещания и пътят към конфронтация

Щабквартирата на НАТО в Брюксел под драматично тъмно небе. В центъра се вее знамето на НАТО, символизиращо геополитическо напрежение.Сакс проследява хронологично решенията на Запада след края на Студената война, които според него системно са игнорирали или нарушавали ключови руски опасения за сигурността – често с пряко участие или мълчаливо съгласие на Германия. Той напомня, че в контекста на германското обединение Москва е получила ясни уверения, че НАТО няма да се разширява на изток, и подчертава, че без тези обещания обединението на Германия в рамките на Алианса не би било възможно. Отричането на значението на тези уверения днес, по думите му, представлява форма на исторически ревизионизъм.

Авторът критикува и участието на Германия в бомбардировките на НАТО срещу Сърбия през 1999 г., които определя като първата голяма война на Алианса без мандат на Съвета за сигурност на ООН. Според него това е било преломен момент, показал, че НАТО е готова да използва сила извън своята територия, без да се съобразява с руските възражения. По сходен начин Сакс оценява и едностранното излизане на САЩ от Договора за ПРО през 2002 г., което Германия не е оспорила, въпреки че този договор е бил ключов стълб на стратегическата стабилност в продължение на десетилетия.

Вижте още – НАТО на кръстопът: защо алиансът вече не е фактор

Особено внимание в писмото е отделено на признаването на независимостта на Косово и на решението от срещата на НАТО в Букурещ през 2008 г. за бъдещо членство на Украйна и Грузия. Сакс определя тези стъпки като преминаване на „най-ясно очертаните червени линии“ на Русия и предупреждава, че игнорирането на многократно заявявани жизненоважни интереси на една голяма сила не е дипломация, а съзнателна ескалация.

Проф. Джефри Сакс, американски икономистПо отношение на Украйна Сакс е особено критичен към ролята на Германия след 2014 г. Той припомня, че Берлин е бил гарант по споразумението от 21 февруари 2014 г. между президента Янукович и опозицията, което е трябвало да прекрати насилието и да запази конституционния ред, но е било изоставено само часове по-късно. Германия, по думите му, бързо е признала новата власт, възникнала след насилствен преврат, а по-късно не е наложила изпълнението и на Минските споразумения, въпреки ролята си на гарантираща страна. Той напомня и признанията на западни лидери, че Минск е бил използван по-скоро като средство за печелене на време, отколкото като реален мирен план.

Алтернативата според Сакс: дипломация, неутралитет и край на ескалацията

На този фон Сакс отхвърля призивите за още оръжия и все по-остра военна реторика. „Достатъчно пропаганда!“, пише той, настоявайки, че европейските общества са напълно способни да разберат реалността на сигурностните дилеми и последиците от действията на НАТО. Според него мир не може да бъде постигнат чрез отричане на руските опасения.

Вижте и това – Чехия и Словакия спират пари и оръжия за Украйна

В писмото се очертават и конкретни предложения за изход от кризата. Сакс призовава за край на разширяването на НАТО на изток, включително спрямо Украйна и Грузия, за неутрален статут на Украйна с международни гаранции, за демилитаризация на граничните региони и за възстановяване на системата за контрол над въоръженията. Той настоява санкциите да бъдат премахнати в рамките на договорено решение и предупреждава Германия да не подкрепя конфискацията на руски държавни активи, която определя като грубо нарушение на международното право и заплаха за глобалната финансова система.

Сакс завършва писмото си с призив Германия да се върне към традицията на Ostpolitik (промяна чрез сближаване, а не чрез конфронтация – б.р.), която според него е била израз не на слабост, а на стратегическа зрялост. „Без честност няма доверие. Без доверие няма сигурност. А без дипломация Европа рискува да повтори катастрофите, от които уж е научила уроците си“, предупреждава той и призовава Берлин да избере дипломацията и мира пред постоянната конфронтация.

Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря!

Дарения Revolut: @mariyatkwa

Дарения PayPal: @MariyanIvIvanov

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ

nice fresh

Други новини