Ше приеме ли НАТО Китай да посредничи за мира в Украйна?

от Лазар Лазаров

НАТО може да се съгласи на посредническа роля на Китай в украинската криза, но само ако Вашингтон му даде зелена светлина. Това заявяват китайски и германски политолози пред „Известия“.

Този сценарий ще се осъществи, ако Съединените щати искат тихо да се оттеглят от конфликта и европейските членове на алианса автоматично се съгласят, пише вестникът.

Критично припомня, че наскоро американският полковник в оставка и бивш съветник на министъра на отбраната в  администрацията на Доналд Тръмп, Дъглас Макгрегър, заяви, че САЩ ще се изтеглят от Украйна, тъй като нямат избор и не разполагат с военната мощ да се конфронтират с Русия.

Китайски официални лица водят дипломация с непосредствените страни в конфликта, както и с отделни държави от НАТО. Последната обиколка на китайския специален представител по евразийските въпроси Ли Хуей започна с посещение в Русия на 2 март. След това Ли посети Белгия, Полша, Украйна, Германия и Франция.

Ли Син, директор на Центъра за руски и централноазиатски изследвания към Шанхайската академия за международни изследвания и член на борда на Националния изследователски център на ШОС, коментира пред Известия, че Китай винаги се е стремял към мир и е насърчавал преговорите. Според експерта, ако Русия, Украйна, европейските страни и НАТО смятат, че Китай като цяло е способен да действа като посредник, Пекин е готов да служи като такъв. 

Ключовият въпрос е дали НАТО наистина е готов за прекратяване на огъня в Украйна, тъй като през цялото време се е надявал да използва тази продължителна конфронтация, за да отслаби Русия, добавя той.

„Западните страни не само отхвърлиха китайския мирен план, но дори не пожелаха да го обсъждат. Това означава, че те ясно показаха на Китай неговото място, тъй като не го смятат за независима страна в конфликта“, заявява пред Известия Алексей Фененко, политолог и доцент в катедрата по международна сигурност във Факултета по световна политика на Московския държавен университет.

Германският политолог Айке Хамер отбелязва пред вестника, че на мнение, че Китай може да бъде най-добрият посредник, защото е силен и има достатъчно власт, за да използва лостовете си в преговорния процес. Хамер обаче добавя, че има проблем с позицията на САЩ, тъй като те вече развиват свой собствен конфликт с Китай.

Според Хамер Унгария би могла да действа като посредник, но Будапеща има своите различия с Киев. Въпреки че Турция е била близо до успех в усилията си, репутацията ѝ като посредник се е влошила поради факта, че Анкара многократно е нарушавала споразуменията с Москва. Арабските страни, според политолога, са твърде проамерикански, а отношенията им с Русия са все още твърде слаби.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!