Известия: САЩ с нова тактика срещу Китай

от Лазар Лазаров
Китай и САЩ, илюстрация

Съединените щати набират съюзници за противодействие на Китай в Азиатско-Тихоокеанския регион, съобщават американски експерти пред руското издание „Известия“.

Новият алианс може да помогне на Вашингтон да сдържа Китай, докато Белият дом остава прекалено зает с конфликтите в Украйна и Близкия изток.

На 11 април лидерите на САЩ, Япония и Филипините ще се срещнат за първи път във Вашингтон, където президентът на САЩ Джо Байдън, японският премиер Фумио Кишида и президентът на Филипините Фердинанд Маркос младши ще обсъдят тристранното сътрудничество. Според вестника напрежението в региона нараства осезаем.

След сблъсъка на 5 март между китайски и филипински плавателни съдове държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен посети Манила, където обеща „засилена“ подкрепа в случай на въоръжено нападение от страна на Китай във връзка със споровете в Южнокитайско море. За първи път Тайван потвърди присъствието на американски военни на 6 км от континентален Китай.

Саид Хан, професор в Държавния университет Уейн в Детройт, коментира пред Известия, че предстоящите срещи на Байдън с Маркос и Кишида са сигнал за координиран стратегически план за ограничаване на влиянието на Пекин в региона. Параметрите на този план все още са неизвестни, особено дали ще приеме формата на споразумение за сътрудничество в областта на отбраната, подобно на AUKUS (Австралия-Великобритания-САЩ) или дори на QUAD (Четиристранен диалог по сигурността между Австралия, Индия, Япония, САЩ – бел.ред.) , но времето на тази среща не може да е случайно.

Съединените щати милитаризират целия Азиатско-тихоокеански регион в опит да сдържат Китай, докато Белият дом е прекалено зает с продължаващите конфликти в Украйна и Близкия изток, заявява пред вестника Питър Кузник, професор по история в Американския университет във Вашингтон .

Засилващата се антикитайска политика на САЩ се потвърждава и от друг факт: Байдън назначи Кърт Кембъл на поста заместник държавен секретар вместо Виктория Нюланд, която ще напусне поста през следващите седмици, като по този начин на практика замени „ястреб номер 1 за Русия“ на Вашингтон с „ястреб номер 1 за Китай“, добавя Кузник.

Промяната отразява както лошото развитие на бойните действия в Украйна, така и факта, че Байдън е дошъл на власт в обкръжението на 18 висши служители от Центъра за нова американска сигурност (CNAS), който е „развъдник на китайски ястреби“, отбелязва политологът.

Както писа наскоро Критично, Китай се въоръжава с темпове, невиждани в годините след Втората световна война, и модернизира значително ядрения си арсенал.  По този начин според агенция Bloomberg Пекин се готви да нахлуе в Тайван през следващите три години.

По-рано беше съобщено, че назначаването на Кърт Кембъл на втората най-висока позиция в Държавния департамент подчертава дългосрочния курс на Белия дом към Китай въпреки изявленията и действията, с които сякаш създават впечатление, че  САЩ търсят помирение с Китай.  Като се има предвид това руски експерт посочва, че вторият най-висок пост в Държавния департамент на САЩ се заема от този, който  най-много  ненавижда Китай, а не Русия.

Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!