Известия: Какво заплашва стратегическите интереси на САЩ в Тихия океан?

от Лазар Лазаров
конгрес сащ

Неуспехът на Конгреса на САЩ да приеме важни законопроекти за отпускане на средства на фона на сериозни вътрешни разногласия може да засегне интересите на Вашингтон в Азиатско-тихоокеанския регион, пише Известия.

По-специално, членовете на Конгреса стигнаха до безизходица по отношение на подкрепата за редица островни държави в Тихия океан, наред с други получатели на финансиране, по силата на Договора за свободно асоцииране (COFA). COFA обхваща Федеративните щати Микронезия, Маршаловите острови и Палау, които, макар и географски незначителни, имат стратегическо значение, което е от голямо значение за Вашингтон в борбата му с Пекин за влияние в региона.

САЩ трябваше да отпуснат 2,3 млрд. долара за трите държави още през октомври 2023 г. Сумата е съвсем поносима за бюджета на САЩ, за разлика от 60-те млрд. долара допълнителна помощ за Украйна, за които настоява администрацията на американския президент Джо Байдън, но въпреки това Конгресът все още е в задънена улица по отношение на помощта за тихоокеанските островни държави.

Сенатът и Камарата на представителите все още не могат да се споразумеят за пакет от помощи, който да включва повече средства за Украйна, Израел и съюзниците на САЩ в Азиатско-тихоокеанския регион, както и за бариера по границата между САЩ и Мексико – бюджетно перо, което продължава да бъде препъни камък между Конгреса и Белия дом. Последният опит за постигане на компромис се провали по-рано този месец, уточнява Известия.

„В момента американците са твърде съсредоточени върху конфронтацията си с Китай и следователно всяко китайско присъствие се разглежда като заплаха“,  заявява пред Известия Александър Ломанов, заместник-директор на Института за световна икономика и международни отношения на Руската академия на науките.

Одобряването на финансирането се забавя и поради факта, че Конгресът трябва първо да одобри годишния бюджет на САЩ до крайния срок 1 март, за да се избегне частично спиране на работата на правителството, уточнява изданието.

Междувременно самите лидери на островните държави са сериозно обезпокоени от затрудненията във финансирането, тъй като открито заявяват, че всеки ден забавяне подкопава интересите на Съединените щати. А всички тези островни държави биха могли да представляват стратегически интерес за Китай, тъй като източноазиатската сила всъщност няма пряк достъп до Тихия океан.

Поне през следващите няколко десетилетия Пекин няма да разполага военни бази на островните държави, тъй като не проектира военната си мощ в чужбина, за разлика от Вашингтон, допълва Ломанов. Всъщност, като се има предвид разпространението на американските бази, Китай има от какво да се страхува повече, отколкото Съединените щати, заключава експертът.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

 

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!