Какви глобални рискове крие военизирането на Арктика?

от Лазар Лазаров

Шпионажът и наблюдението на НАТО по крайбрежието на Далечния север на Русия карат Москва да преразгледа позицията си по отношение на регионалната сигурност, след като съответната комисия на Държавната дума на Русия заявява пред руското издание Известия, че Руската федерация вече обмисля денонсиране на Конвенцията на ООН за морското право в Арктика.

Според министъра на развитието на Далечния изток и Арктика Алексей Чекунков Съединените щати се интересуват от този регион, защото той е най-прекият път от Америка към Евразия, включително за ракети.

„Арктика е стратегически важна не само заради Северния морски път, влиянието на климата и подпочвените богатства, но и защото е най-краткият въздушен път между Америка и Евразия за самолети и ракети. Милитаризацията на този регион застрашава глобалната стратегическа стабилност и удря чувствителен нерв в международните отношения. Политиката на САЩ за създаване на напрежение в Арктика облагодетелства нейния отбранително-промишлен комплекс, но излага човечеството на риск“, отбелязва Чекунков пред Известия.

Знамената на арктическите държави

Ситуацията по отношение на милитаризацията на Арктика се променя значително, след като Финландия и Швеция вече се присъединиха към НАТО, пише вестникът.

Руската експертна общност също така смята, че разрастването на НАТО за сметка на скандинавските и северните страни може да създаде предпоставки за изостряне на отношенията между страните„В Арктика е имало, има и ще има рискове от военен конфликт. Те се увеличиха с присъединяването на Финландия и Швеция към НАТО. Сега териториите на тези две страни се използват активно от ръководството на организацията в северно направление. Бяхме принудени да предприемем действия. В частност, става дума за създаването на Ленинградски военен окръг“, коментира пред Известия Валерий Журавел, ръководител на Арктическия изследователски център към Института за Европа на Руската академия на науките.

Освен това значението на Северния морски път нараства сега, когато логистичният маршрут през Червено море вече не е безопасен поради ескалацията на военния конфликт в Близкия изток. Интерес към използването на маршрута проявяват Индия, Виетнам и Китай, посочва пред Известия Николай Харитонов, председател на Комитета за развитие на Далечния Изток и Арктика към Държавната дума.

За да защити националните си интереси, Русия може да преразгледа участието си в Конвенцията на ООН по морско право в Арктика на фона на действията на недружелюбни страни, които използват историческото пространство на руския регион за свои военни и икономически цели без съгласуване с Москва, заявяват от  Държавната дума.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!