Изтекоха нови секретни документи за „Северен поток“, Меркел и Шолц

от Лазар Лазаров
Северен поток, илюстрация

Бившият германски канцлер Ангела Меркел и настоящият канцлер Олаф Шолц са се борили за сътрудничество с „Газпром“ и изграждането на газопровода „Северен поток 2“. Те „твърдо“ са подкрепяли проекта и са го защитавали от критики както у дома, така и в чужбина. Toва  съобщи вестник „Süddeutsche Zeitung“ (SZ), позовавайки се на секретни документи, предоставени от германското министерство на икономиката, предаде ТАСС.

Според SZ желанието на германските политици да си сътрудничат с Москва не е могло да бъде възпрепятствано от съпротивата на Източна Европа, Брюксел и Вашингтон, нито от критиките им към руския президент Владимир Путин.

Вестникът твърди, че мениджърите на тръбопровода редовно сa се срещали с германски служители, за да обменят мнения. Според изданието Германия е останала зависима от руския газ дори след 2014 г. В материала се казва, че първоначално Европейската комисия е била скептично настроена към проекта, но Меркел не е виждала заплаха.

Уточнява се, че има доста документи за контактите между Берлин и Вашингтон във връзка с газопровода. В тях се посочва, че през лятото на 2021 г. бившият германски канцлер Ангела Меркел изпраща високопоставени служители в Съединените щати и те и американските им колеги постигат съгласие по резолюция, с която Берлин се задължава по настояване на Вашингтон да попречи на Русия да използва енергийните доставки като оръжие.

Съгласно документите бившият американски лидер Доналд Тръмп е бил твърд противник на изграждането на „Северен поток-2“ и е наложил санкции срещу него. Сегашният ръководител на Съединените щати Джо Байдън обаче се е съгласил да направи значителни отстъпки на германското правителство по този въпрос.

В различни меморандуми, доклади на посолствата и бележки се посочва, че бившият германски канцлер и две коалиции под нейно ръководство са се борили за изграждането на газопровода и са лобирали за интересите на Газпром.

„В продължение на седем години двете големи коалиции обявяват тръбопровода за „частен икономически проект, докато се борят усилено за него. В продължение на седем години те отблъскват съмненията на партньорите си като досадни мухи. Нищо не е могло да накара германците да се усъмнят в благоприятната картина, която компанията Nord Stream 2 AG им беше нарисувала“, се казва в материала.

В меморандум на германското министерство на икономиката от 2014 г. се посочва, че „в обозримо бъдеще“ Германската федерална република ще бъде зависима от вноса на газ от Русия и че пълният отказ от него „не е възможен през следващите години и десетилетия“.

Съгласно официалните документи през 2015 г., след като научава за плановете на „Газпром“ да изгради нов газопровод с европейски фирми, Меркел дава указания да се подкрепи проектът в рамките на правителството, за да се „засили ролята на Германия като европейски газов център“.

Официалните лица също така изготвят стратегия за Меркел с оглед на опасенията от критики и реални обвинения, че германското правителство „поема по специален път в отношенията с Русия, жертвайки европейската солидарност и Украйна“. В резултат на това Берлин започва да работи за гарантиране на транзита на газ през Украйна. Според Süddeutsche Zeitung точките, по които Меркел е говорила за срещата си с тогавашния полски министър-председател Беата Шидло, включват фразата, че Германия „признава политическото измерение на проекта“.

Уточнява се също, че преди оттеглянето на доклада, който отваря окончателния път за пускането в експлоатация на „Северен поток 2“, Шолц също активно се е опитвал да „разчисти пътя“ за руския газопровод.

Материалът завършва с разказ за пътуване на двама германски служители до Вашингтон, където американците им казали, че заплахата от военна ескалация в Украйна нараства и че Западът трябва да проучи възможните реакции. Те също така изразили увереност, че се твърди, че Русия използва енергийните ресурси като оръжие. Берлинските емисари възразяват срещу това и не са съгласни с идеята да се обвързва съдбата на газопровода с руската военна дейност.

По-рано американският икономист, професор от Колумбийския университет Джефри Сакс в интервю за американския журналист Тъкър Карлсън заяви, че администрацията на САЩ стои зад бомбардировките на руския газопровод „Северен поток“. По думите му те са направили каквото са обещали, но сега не казват истината на хората.

Източник: ТАСС; News.ru. Lenta.ru

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

 

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!