Поскъпващото здравеопазване в САЩ води до съкращения и ръст на безработицата

от Лазар Лазаров
Портфейл, фалит

Повишаването на цените на здравните услуги осезаемо е увеличило безработицата  в Съединените щати. Това установи ново изследване на Националното бюро за икономически изследвания, предаде Axios.

Нарастващите разходи за здравеопазване не само засягат джоба на американците, но и могат да им костват работни места, особено на работниците със средни доходи.

Повечето здравноосигурени хора са осигурени чрез работодател. Тази система създава „пряка връзка“ между цените на здравеопазването и динамиката на пазара на труда извън здравния сектор, отбелязват изследователите.

С нарастването на цените на здравеопазването нарастват и разходите за работодателите, осигуряващи здравна застраховка. Но въздействието се усеща по-широко сред работниците.

Новото изследване установи, че увеличение на цените на здравните услуги с 1% намалява броя на служителите на даден работодател с около 0,4%.

Тези загуби на работа са концентрирани сред хората, които печелят под 100 000 долара, което допринася за неравенството, посочват авторите на изследването.

За средностатистическия окръг увеличението на цените на здравните услуги с 1% намалява общия доход с приблизително 8 млн. долара годишно. 

„Жизненоважно е да разберем, че покачващите се цени на здравеопазването не се отразяват само на пациентите. Повишаването на цените вреди на резултатите от заетостта на работници, които никога не са ходили в болница“, коментира съавторът на изследването Зарек Брот-Голдберг, асистент в Университета на Чикаго.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!