Начало Икономика Изпада ли Америка в рецесия?

Изпада ли Америка в рецесия?

от kritichno.a
Илюстративно изображение

Свещеният Граал за финансовите пазари е идеалният водещ индикатор – показател, който е лесен за наблюдение и постоянно точен в предсказването на бъдещето. В действителност такова съвършенство на прогнозите е непостижимо. Често е достатъчно трудно да разберем какво се случва в настоящето, какво остава пък за бъдещето. Следователно един съвършен индикатор в реално време би бил мощна чаша знание, ако не и Свещеният Граал, от която инвеститорите и анализаторите да пият. Напоследък те насочват вниманието си към един впечатляващ кандидат: „правилото на Сахм“, пише в свой материал Economist.

Разработено от Клаудия Сахм, бивш икономист във Федералния резерв, през 2019 г., правилото би било в състояние да идентифицира всяка рецесия от 1960 г. насам в ранните ѝ етапи, без фалшиви положителни резултати. Това не е никак малко, като се има предвид, че органът, който официално обявява дали американската икономика е в рецесия, понякога се нуждае от данни за цяла година спад. За разлика от това „правилото на Сахм“ обикновено изисква само няколко месеца.

Както всички добри правила, то е просто. Ако равнището на безработица се повиши с половин процентен пункт спрямо най-ниската си стойност през последните 12 месеца, се счита, че икономиката е в рецесия. За да се изгладят скокообразните стойности, както текущото ниво на безработица, така и най-ниската стойност се измерват като тримесечни пълзящи средни стойности. Понастоящем показателят Сахм възлиза на 0,33%. Ако равнището на безработица, което достигна 3,9% през октомври, се повиши до 4,0% този месец и 4,1% следващия месец, според правилото на Сахм икономиката ще бъде в рецесия.

А така ли е в действителност? Както самата Клаудия Сахм бърза да отбележи, нейното правило описва емпирична закономерност, а не неизменен закон. Нещо повече, икономиката след пандемията може да е благоприятствала точно такива условия, които нарушават тази закономерност. По време на кризата компаниите уволняват работници, а съкращенията обикновено надхвърлят границата от половин точка, определена от „правилото на Сахм“.

Този път обаче увеличението на равнището на безработица изглежда се дължи не толкова на намаляване на търсенето на работници, колкото на увеличаване на тяхното предлагане. Американската работна сила, включваща както работещите, така и търсещите работа, се е увеличила с близо 3 млн. души, или с 1,7%, от края на миналата година. През същия период броят на работните места се е увеличил с около 2 милиона, или 1,2%. „Ако работниците се върнат, а работните места не са ги настигнали, нивото на безработица може да се повиши“, казва Клаудия Сахм. „Но след това, когато работните места се наваксват, нивото на безработица не се покачва.“

Внезапната известност на мярката на Сахм е довела до допълнително затруднение. Налага се да се бори със света, който насочва управлението ѝ в посока, различна от първоначалния ѝ замисъл. Клаудия Сахм не се опитваше да навлезе в сферата на прогнозите, а още по-малко в определянето на времето на финансовите пазари. Тя по-скоро искаше да изготви критерий за задействане на автоматични плащания за физически лица, за да ги предпази от рецесия. „Много хора ме питат дали ще изпаднем в рецесия. Почти никой не ме е питал какво могат да направят политиците по този въпрос“, казва тя.

Като се има предвид парализата в Конгреса, може да се предположи, че политиците няма да направят нищо, ако безработицата продължи да се покачва през следващите месеци. Така че Клаудия Сахм се намира в любопитната ситуация да се бори срещу собственото си правило и да се надява Америка да избегне рецесията.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски!

Други новини