Начало Свят Израел нахлу в Газа, ООН: геноцид

Израел нахлу в Газа, ООН: геноцид

от kritichno.e
AI генерирано изображение: Израелски военни машини влизат в Газа

Израелската армия нахлу в Газа Сити, докато в същия ден ООН официално обвини държавата в геноцид. Събитията съвпаднаха и превърнаха трагедията на милионите хора, затворени в ивицата, в кошмар, който вече трудно може да бъде оправдан дори с аргумента „самоотбрана“.

Танковете влязоха в сърцето на Газа

На 16 септември 2025 г. израелските сили влязоха дълбоко в Газа Сити – най-големия и най-гъсто населен град на ивицата. По данни на Reuters и The Guardian, две дивизии са напреднали към централните квартали, докато артилерия и авиация поддържат настъплението. Хиляди жители бяха предупредени да напуснат незабавно, а градът бе обявен за „опасна зона на бойни действия“. Израел настоява, че операцията е „решаваща фаза“ срещу Хамас.

Но улиците, които до вчера бяха убежище за стотици хиляди бежанци, днес са арена на военна техника, а достъпът до вода, храна и медицинска помощ е почти унищожен.

Докладът, който назовава нещата с истинските им имена

Сградата на ООН

Докато танковете се придвижваха към центъра на Газа, в Женева бе публикуван докладът на Комисията на ООН за разследване на събитията, оглавявана от бившия съдия в Международния наказателен съд Нави Пилай. Заключението е безпрецедентно: Израел е извършил геноцид.

Комисията посочва четири от петте деяния, дефинирани в Конвенцията от 1948 г. – масови убийства, нанасяне на сериозни физически и психологически вреди, съзнателно поставяне на група хора в условия, които водят до унищожението ѝ, и мерки за предотвратяване на раждаемост.

Примерите са конкретни: блокиране на хуманитарни доставки, масови депортации, разрушаване на медицинска инфраструктура, включително клиника за фертилитет, както и изказвания на висши израелски представители – сред тях и премиера Бенямин Нетаняху – които според доклада подстрекават към унищожение на палестинците.

Израел отрича и атакува ООН

Реакцията на Израел бе незабавна и яростна. Правителството определи доклада като „фалшив“, „скандален“ и „политически мотивиран“. Официални представители заявиха, че комисията игнорира контекста на нападението на Хамас от 7 октомври 2023 г. и че Израел има неоспоримо право на самоотбрана.

„Това е част от пропагандна кампания, която обслужва терористите“, заявиха израелски официални лица, цитирани от AP. В Йерусалим твърдят, че действията на армията са насочени единствено срещу Хамас, а обвиненията в геноцид изопачават реалността на бойното поле. Израел оспорва и легитимността на комисията, като твърди, че доказателствата са извадени от контекст и използвани избирателно.

Вижте още – Израел воюва на 7 фронта – без победа в нито един

Между офанзивата и обвиненията

Докладът на ООН идва след повече от година и половина война и допълва решенията на Международния съд в Хага, който вече бе предупредил Израел да предприеме мерки срещу геноцид. За първи път обаче международна институция заявява ясно, че подобни деяния вече са факт.

Така в рамките на един ден светът стана свидетел на два паралелни фронта – танковете, които смазват един от най-гъсто населените райони на планетата, и обвинението в престъпление на престъпленията – геноцид. Между тях са хората на Газа, които губят домовете си, близките си и правото си на бъдеще.

Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря!

Дарения Revolut: @mariyatkwa

Дарения PayPal: @MariyanIvIvanov

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ

nice fresh

Други новини