Главнокомандващият морските сили на НАТО кахърен: Морската сигурност на близо милиард души виси на косъм, заради Русия

от Лазар Лазаров
Подводни кабели

Сигурността на близо 1 милиард души в Европа и Северна Америка е застрашена от опитите на Русия да атакува огромните уязвимости на подводната инфраструктура, включително вятърни паркове, тръбопроводи и захранващи кабели. Това пише британският вестник „The Guardian“, като се позовава на командир на НАТО.

Виадмирал Дидие Малетер, заместник-командир на Съюзното морско командване на НАТО (Marcom), заяви, че мрежата от подводни кабели и тръби, от които зависи електроснабдяването и комуникациите в Европа, не е изградена така, че да издържи на „хибридната война“, водена от Москва и други противници на НАТО.

„Знаем, че руснаците са разработили много хибридни методи за водене на война под водата, за да нарушат европейската икономика чрез кабели, интернет кабели, тръбопроводи. Цялата ни икономика под водата е застрашена“, предупреждава той.

„И, за да бъдем много ясни, ние знаем какво са разработили руснаците по отношение на ядрените подводници, които извършват операции под морето. Така че не сме наивни и ние (страните от НАТО) работим заедно“, добавя Малетиер.

The Guardian отбелязва, че тези коментари идват след два случая на предполагаем саботаж на газопроводи в Балтийско море през последните 18 месеца – първо на „Северен поток 1“ и „Северен поток 2“ през септември 2022 г., а след това и на Balticconnector през октомври миналата година.

Малетер, който е прекарал „повече от 1000 дни под водата“, заяви, че средата се е променила драстично, откакто голяма част от сегашната инфраструктура е била разработена от частния сектор, което я прави изключително уязвима.

„Те [компаниите, които отговарят за тях] не са знаели, че такава хибридна война ще се развие толкова бързо. Повече от 90 % от [интернет] мрежата преминава през морето. Всички наши връзки между САЩ, Канада и Европа се предават под водата, така че съществуват много уязвимости“, отбелязва той.

Въпреки нарастващата роля на вятърната енергия в морето за постигане на целите в областта на климата, инфраструктурата все още има „системни уязвимости“, коментира той.

Малетер подчертава, че във всеки един момент Marcom разполага с „повече от 100 кораба, атомни подводници и конвенционални подводници“, патрулиращи под водата, включително в Арктика, Черно море, Атлантическия океан, Балтийско и Средиземно море.

„Това е много важен проблем, защото става дума за сигурността на близо 1 милиард цивилни граждани на НАТО. Трябва да бъдем защитени и добре подпомагани от нашите жизненоважни подводни инфраструктури“, отбелязва командирът.

Но въпреки значително присъствие е било невъзможно за НАТО да охранява всяка част от подводната инфраструктура, обяснява той, като главната отговорност за това остава за държавите, които трябва да защитят собствената си инфраструктура.

„Знаем, че има много уязвими места… Когато имаме офшорна инсталация, преди всичко отговорностите са в ръцете на държавите“, посочва той.

„В момента обръщаме специално внимание на руснаците, но е много трудно да се наблюдава постоянно всеки кабел, не е възможно. Много държави – Норвегия, Швеция и Дания – са разработили безпилотни самолети, сензори, UUV [подводни апарати без екипаж], за да могат много бързо да откриват подозрителни неща или нередности“, допълва Малетер.

The Gaurdian отбелязва, че страховете за подводната сигурност са толкова засилени, че НАТО е в процес на създаване на център, посветен на проблема, в базираната в Обединеното кралство централа на Marcom в Нортууд, в северозападните покрайнини на Лондон, заедно с корабния център на НАТО.

Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

 

 

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!