Влизането на Украйна в Северноатлантическия алианс ще удължи военния конфликт с Русия и ще постави Киев в по-лошо положение от всякога. Това мнение изразява в статия Стивън Уолт, колумнист във влиятелното американско списание Foreign Policy (FP) и професор по международни отношения в Харвардския университет, предава ТАСС.
Анализаторът пише, че на фона на съмненията, че Конгресът на САЩ ще одобри нов пакет от помощ за Киев, влиятелни експерти като бившия генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и бившия постоянен представител на САЩ в НАТО Иво Даалдер призовават Украйна да бъде приета в алианса колкото се може по-скоро.
„Увеличената помощ ще подобри преговорната позиция на Киев, когато започнат сериозни дискусии. <…> Въпреки това влизането на Украйна в НАТО в този момент е лоша идея, която с течение на времето ще удължи войната и ще постави Киев в още по-лоша позиция “, смята той.
В своята статия Уолт изброява няколко причини, поради които Украйна не трябва да се присъединява към Северноатлантическия алианс. Според него, на първо място, Украйна не отговаря на критериите, необходими за присъединяване към блока, тъй като не се провеждат избори и „корупцията все още е широко разпространена“ в страната. Освен това присъединяването към НАТО, като се има предвид, че Украйна „в момента губи“ в конфликта, ще удължи още повече конфронтацията. Според него продължаването на военните действия ще доведе до „още по-големи щети за страната – самото й бъдеще може да бъде изложено на риск“.
Експертът също така отбелязва, че „членството в НАТО не е магически щит“, който може да защити Украйна в бъдеще и да служи като възможност за възпиране на потенциален враг. Освен това анализаторът не е сигурен, че страните-членки на НАТО „ще изпълнят задълженията си по член 5-ти“ от Северноатлантическия договор от създаването на алианса, според който атака срещу една от държави членки на блока трябва да се счита за атака срещу цялата организация.
Колумнистът припомни, че указанията в този член „не задължават всички членове на НАТО да се бият в случай на нападение“ – те могат да предприемат само онези действия, които „сметнат за необходими“. Като цяло анализаторът смята за добър варианта, при който Украйна запазва неутрален статут, което няма да попречи на Киев да установи „силна демокрация“ и да поддържа „широки икономически връзки със западните страни“.
„Ускореното влизане на Украйна в НАТО не е добра идея. Вместо това западните поддръжници на Украйна трябва да мислят извън кутията и да предложат алтернативни мерки за сигурност, които ще успокоят Украйна в контекста на примирие или мирно споразумение след края на войната“, заключва преподавателят в Харвард.
ТАСС припомня, че през септември 2022 г. Украйна подаде молба за ускорено присъединяване към НАТО, а на срещата на върха на алианса във Вилнюс през юли 2023 г. получи уверения, че ще бъде приета, „когато бъдат изпълнени необходимите условия“. Не е посочена дата за приемането й в ЕС. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви на 28 ноември миналата година, че Украйна ще бъде приета в Северноатлантическия алианс, но не уточни кога може да стане това.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски