Forbes: Наистина ли украински дронове-самоделки за $400 унищожават руски танкове за милиони?

Историята за самоделно оръжие за 400 долара, което унищожава бронирано чудовище за милиони долари, е завладяваща, а видеоклиповете на FPV дронове, унищожаващи руски танкове, са впечатляващи. Но наистина ли са толкова ефективни или са просто „TikTok воини“, които изглеждат добре в социалните медии? За това пише военният експерт и писател Дейвид Хамблинг в свой материал за Forbes, публикуван от Фокус.

Според него хората донякъде надценяват важността на това, което могат лесно да видят. И FPV ударите винаги се записват на видео, а не само „изглед от първо лице от самия дрон“.

FPV операторите винаги работят в екип с наблюдаващ дрон, за да намерят цели и да запишат успеха на всеки удар. Тъй като FPV видеото приключва точно преди дронът да удари, операторът не може да каже дали са унищожили или повредили целта или дали техният дрон не е направил нищо. Така че всеки удар се записва от дрон-координатор, за да знае екипът дали са необходими последващи атаки“, отбелязва авторът.

Той твърди, че предполагаемият успех на FPV напомня на някои военни анализатори за първото широкомащабно използване на преносими управляеми противотанкови оръжия, когато Египет разположи 9М14 Малютка (AT-3 Saggers) срещу израелска броня по време на войната от Йом Кипур през 1973 г.

Някои коментатори по това време бързо заключиха, че танкът е бил унищожен. Но новите тактики – димни завеси, маневриране, потушаване на огъня – намалиха ракетната заплаха до значителен, но управляем проблем. В крайна сметка „Малютка“ не беше основният фактор ; той е отговорен за по-малко от 25% от унищожените танкове“, подчертава Хамблинг.

Той добавя, че FPV дронове не могат да се използват при лошо време, те са уязвими към препятствия и не могат да летят на тъмно, когато се водят много битки, въпреки че това може да се промени, когато излязат нови FPV с термично изображение.

„Въпреки че виждаме много FPV попадения в интернет, ние не виждаме всички пропуски… Различни източници предоставят различна информация за нивата на попадения и успеваемостта за FPV, вариращи от 50% или повече за елитни единици до 10% за редовни оператори. Това прави FPV не чак такова супер оръжие. Други противотанкови оръжия е по-малко вероятно да успеят, тъй като работата им не винаги се наблюдава от приятелски дрон. А те са много“, заключава експертът.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!