Федералният резерв на САЩ отказва да каже златната си наличност и колко държави си взеха благородния метал

от Лазар Лазаров

Седмици след като председателят на Федералния резерв (Фед) на САЩ Джером Пауъл избегна въпросите на действащ конгресмен относно чуждестранните златни активи на централната банка (на САЩ – бел.ред), Фед също отказа да отговори и на запитване по Закона за свобода на информацията за тези активи, пише Money Metals.

Отбелязва се, че липсата на прозрачност от страна на Федералния резерв идва на фона на съобщенията, че страните изнасят своето злато и други активи от САЩ в резултат на безпрецедентните санкции на Запада, наложени на Русия заради нейното нахлуване в Украйна.  Според проучване на Invesco от 2023 г. „значителен процент“ от централните банки са изразили притеснение относно начина, по който САЩ и техните съюзници са замразили почти половината от златните и валутните резерви на Русия на стойност 650 милиарда долара.

В този контекст републиканският конгресмен Алекс Мъни от щата Западна Вирджиния отправи въпрос към Пауъл в писмо през декември, а миналия месец председателят на Фед му отговори уклончиво, като му заяви, че Федералният резерв не притежава злато, а го държи като попечител за други организации – факт, който конгресменът вероятно вече е знаел.

След уклончивия отговор на Пауъл изданието Headline USA подаде искане до Фед за предоставяне на информация по Закона за свобода на информацията (FOIA) относно това колко злато държи в момента Банката на Федералния резерв на Ню Йорк в своя трезор. Запитването се отнася и  до дела, който всяка от централните банки правителствените клиенти на Банката в Ню Йорк притежава в това злато. В запитването по FOIA са поискани и данни за наличностите на злато на Фед преди нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г.

Федералният резерв обаче отхвърли запитването по FOIA в сряда. От Фед заявиха, че изданието може да се обърне към Федералната банка в Ню Йорк. Тази институция обаче не e обект на FOIA.

Междувременно привържениците на разумните принципи на паричната политика критикуват липсата на прозрачност от страна на Фед.  Те (Фед) просто прехвърлят отговорността на Федералния резерв на Ню Йорк. Фед може да получи данните от Федералния резерв на Ню Йорк, ако поиска, и след това може и да ги сподели с вас, ако пожелае“, заяви Крис Пауъл, секретар и касиер на Комитета за борба със злоупотребите със злато.

„Дано и други новинарски организации се осмелят да зададат такива важни въпроси за тайните операции на Федералната резервна система“, добавя той.

Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

 

 

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!