Съединените щати не одобряват украинските удари по руски петролни рафинерии, заяви държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен по време на официално посещение във Франция. Вашингтон обаче продължава да работи, за да попречи на Китай, Иран и Северна Корея да подкрепят Русия, пише руското издание „Известия“.
Като цяло, съдейки по официални изявления, както САЩ, така и Франция насочват усилията си към разрешаването на конфликтите в Украйна и Близкия изток, които от своя страна оказват значително влияние върху хода на събитията в самия Запад. Междувременно Русия вижда срещата „Блинкен-Макрон“ като опит да се компенсира недостигът на финансиране от страна на Запада за Киев и амбицията на западните лидери да отклонят вниманието на своите граждани от нарастващите вътрешни проблеми.
В интервю за американският телевизионен канал CBS News миналата седмица украинският президент Владимир Зеленски призна, за първи път от началото на специалната военна операция на Русия, че Киев рискува да загуби войната без допълнителна помощ от страна на САЩ. Така че посещението на Блинкен във Франция може би има за цел да насърчи партньорите на Вашингтон в Европа да поемат по-голяма част от отговорността за предоставяне на повече финансиране на Киев.
Но Париж едва ли е в състояние да го направи, тъй като самата Франция също изпитва проблеми с намирането на допълнителни ресурси за подкрепа на Киев, отбеляза Алексей Подберезкин, директор на Центъра за военно-политически изследвания към Московския държавен институт за международни отношения пред Известия. „Отпускането на допълнителни 4 млрд. евро е максимумът, който Украйна може да се надява да получи“, твърди той.
Посещението на Блинкен във Франция се случва и на фона на нарастващите различия между Вашингтон и Париж по отношение на стратегията за поддържане на потока от помощ за Украйна. На срещата на лидерите на ЕС в Париж през февруари френският президент Еманюел Макрон не изключи изпращането на войски на НАТО в зоната на конфликта.
Както пише Известия, макар че европейските медии обясняват войнствената реторика на Макрон с желанието му да запълни вакуума в западната подкрепа, подобна войнственост, която се чува от бреговете на Сена, поражда известни опасения у Съединените щати, където администрацията на президента Джо Байдън се страхува от ескалация, която може да превърне конфликта в пряка военна конфронтация с Русия. Това задължително ще въвлече САЩ от периферията в самото сърце на кризата.
„В Париж, наред с други неща, Блинкен вероятно ще се опита да постигне някакво споразумение и ще убеди Макрон поне да се въздържа от повече публични изявления по този въпрос“, коментира Дмитрий Суслов, заместник-директор на Центъра за цялостни европейски и международни изследвания в Висше училище по икономика (HSE University).
Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски