Business Insider: Санкциите на Запада срещу Русия предизвикаха „драматичен“ проблем с инфлацията

от Лазар Лазаров
санкции

САЩ направиха грешна преценка, когато наложиха строги санкции на Русия, и не само икономиката на Владимир Путин издържа на въздействието им, но и Западът се сблъсква с отрицателните последици от наложените икономически ограничения. Това пише “Bussines Insider”, като се позовава на експерт.

Санкциите на Запада срещу Русия предизвикаха „драматичен“ проблем с инфлацията, заяви икономистът Джеф Рубин. Според него САЩ вече усещат последствията от икономическата си война срещу Русия. По този начин, твърди Джеф Рубин, Западът може да е отворил „кутията на Пандора с нежелани последици“, като е наложил строги ограничения след нахлуването на Русия в Украйна.

„Най-очевидната от тези последици е възкресението на инфлацията, която беше погребана за дълго в продължение на повече от четири десетилетия. Санкциите бяха причината за нейното драматично съживяване“, пише Рубин в статия за The Globe and Mail.

САЩ и други Западни страни въведоха редица санкции, насочени срещу руските стоки, включително забрана на руските енергийни потоци и ограничение на цената от 60 долара на руския петрол, търгуван чрез западни транспортни и застрахователни фирми.  Тези мерки допринесоха за намаляване на военните приходи на Москва, но вероятно доведоха и до по-високи цени за западните потребители, отбелязва Рубин. Той посочва, че цените на храните и енергията са се повишили, откакто Западът наложи санкции на Русия, отчасти защото Русия е един от най-големите износители на петрол и зърно в света.

Инфлацията може да се влоши, ако търговията на САЩ със съюзниците на Русия като Китай бъде засегната, смята Рубин. Американските фирми са изложени на риска да преместят дейността си в страни, които са в по-приятелски отношения със САЩ, но най-близките съюзници на Америка са страни, в които работниците получават високи заплати, което може да доведе до повишаване на цените за потребителите.

„Това, от своя страна, наложи съкрушително повишаване на лихвените проценти, тъй като централните банки като Федералния резерв и Централната банка на Канада бяха принудени с неохота да реагират, като повишат целевите си лихвени проценти от почти нула до 5-процентовия диапазон.“, допълни той.

Рубин отбелязва, че преди нахлуването в Украйна Русия тихомълком е защитила голяма част от икономиката си от налагането на санкции, докато блокът на страните от БРИКС се е разширил и е станал по-свързан. Това е помогнало на Русия да се предпази от тези мерки, а нарастващите икономики в Глобалния Юг са помогнали на Путин да намали въздействието на санкциите.Това се оказа фатална погрешна преценка. Ако в миналото загубата на Западните пазари – особено за руския енергиен износ, който е жизненоважен за военната машина на Москва – би нанесла фатален удар на руската икономика, то сега това със сигурност не е така“, подчертава икономистът.

Според Рубин дори щатският долар може да се окаже в по-неблагоприятно положение в резултат на санкциите. Русия координира действията си със своите съюзници, за да се откаже от използването на  американската валута в търговията.

Например в търговския обмен между Русия с Китай доларът почти напълно е изхвърлен, заявиха руски официални представители миналата година.

„Налагането на санкции върху рублата и конфискуването на една трета от чуждестранните резерви на Руската централна банка трябваше да парализират руската икономика. Вместо това то коства на щатския долар петгодишния му статут на петролна валута в света и скоро може да му коства още повече: някогашната му ненадмината позиция на единствена световна резервна валута „, заключва Рубин.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!