Броят на американците, подали нови молби за обезщетения за безработица, нарасна миналата седмица до най-високото си ниво от повече от осем месеца насам, съобщи агенция Reuters.
Отбелязва се, че седмичният доклад на Министерството на труда за молбите за помощи при безработица в четвъртък – най-актуалните данни за състоянието на икономиката – последва новината от миналата седмица, че през април икономиката е създала най-малко работни места от шест месеца насам, а броят на откритите работни места е спаднал до тригодишно дъно през март.
„Пазарът на труда показва някои признаци на възстановяване на равновесието, като в страната са обявени по-малко свободни работни места, а сега съкращенията в компаниите се увеличават, което подсказва за предпазливост от страна на компаниите, които преценяват перспективите за втората половина на годината„, коментира Кристофър Рупки, главен икономист във FWDBONDS.
Първоначалните молби за обезщетения за безработица се увеличиха с 22 000 до сезонно коригираните 231 000 през седмицата, приключила на 4 май, което е най-високото ниво от края на август миналата година. Икономисти, анкетирани от Reuters, прогнозираха 215 000 молби през последната седмица. Броят на заявленията надхвърли диапазона 194 000-225 000, който преобладаваше от началото на годината.
Некоригираните искове за обезщетение нараснаха с 19 690 до 209 324 миналата седмица, като броят на заявките в щата Ню Йорк отчете скок от 10 248. Също така имаше значително увеличение на молбите в щатите Калифорния, Илинойс, Индиана и Тексас. Единствено щатът Айова отчете спад на исковете с над 1000.
Критично припомня, че по-рано CNN съобщи, че много американци имат повече дългове, отколкото спестявания, което предполага, че „американските домакинства са изразходвали напълно своите спестявания от времето на пандемията към март 2024 г.“, Отбелязва се, че сега, когато излишните спестявания вече са намалели до нула, това може да навреди на разходите и да доведе до проблеми за американската икономика.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски