Bloomberg: Опитите на Китай да избегне рецесията ще доведе до „нови търговски войни с Европа и САЩ“

Китай

Опитите на Китай да избегне рецесията чрез инвестиции в производството и увеличаване на износа на стоки могат да доведат до нови търговски войни със САЩ, Европа и други страни. Такива последици за света прогнозират анализатори на Bloomberg.

Заради проблемите в икономиката си Китай пренасочи вниманието си към производството вместо към недвижимите имоти, които преди осигуряваха около 20% от икономическия растеж на страната. Правителството увеличи отпускането на заеми на промишлените предприятия, за да увеличи износа на различни стоки.

Сега Китай доставя около 45% от произведените от него стоки на чуждестранни пазари, тъй като населението не може да купува всичко, което се произвежда в страната. Това помогна да се избегне рецесия, но създаде риск от дисбаланси и повиши търговското напрежение с други държави.

Властите на редица държави започнаха да реагират на увеличаването на доставките от Китай и да въвеждат протекционистични мерки. ЕС започна разследване на китайските електрически автомобили. Според ръководителя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен политиката на Китай може да подкопае европейската индустриална база.

През ноември 2023 г. китайският износ нарасна за първи път от шест месеца, като добави 0,5% на годишна база. Ръстът дойде на фона на спада на поръчките за износ за девети пореден месец, което до голяма степен се дължи на отстъпките, предлагани от собствениците на фабрики, които се борят да привлекат чуждестранни купувачи. Същевременно производствените разходи в страната нараснаха за пети пореден месец.

Ситуацията, при която общият износ от Китай надвишава вноса, застрашава развитието на ключови сектори на европейската икономика и осъществяването на прехода на региона към климатична неутралност, заяви ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел. По думите му търговският дисбаланс в отношенията между Китай и Европа от 2020 г. до 2022 г. се е удвоил до 277 млрд. долара. Подобна динамика се дължи на повишеното търсене от страна на гражданите на европейските държави на електроника и други видове оборудване от КНР за работа от разстояние на фона на пандемията.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!