Космическото командване на САЩ шокирано от напредъка на Китай в областта

от Лазар Лазаров

Генерал Стивън Уайтинг, командващ Космическото командване на САЩ, наскоро предупреди за „спиращото дъха“ развитие на космическите военни способности на Китай след посещенията си в Южна Корея и Япония, пише The Epoch Times.

„Ние  в Космическото командване на САЩ сме сериозно съсредоточени върху нашето предизвикателство, което е Китайската народна република“, заяви генерал Уайтинг пред репортери по време на разговор в Япония на 24 април.

„Китайската народна република се развива със спираща дъха скорост в космоса и бързо разработва редица контракосмически оръжия, за да застраши нашите космически способности“, добави той.

„Те (Китай – бел.ред.) също използват космоса, за да направят своите сухоземни сили – армията, флота, корпуса на морската пехота, военновъздушните си сили – по-прецизни, по-смъртоносни и с по-широк обхват, предупреди командирът.

Ген. Уайтинг беше на първото си пътуване до Индо-тихоокеанския регион, след като стана ръководител на Космическото командване на САЩ през януари, наследявайки армейския генерал Джеймс Дикинсън. По време на пътуването си той се срещна с висши военни лидери от Южна Корея и Япония, включително адмирал Ким Мюнг-Су – председател на Обединения комитет на началник-щабовете на Южна Корея – и японския министър на отбраната Минору Кихара.

Според генерал Уайтинг, особен признак на безпокойство е броят на китайските сателити в орбитата на Земята. През последните шест години те утроиха броя на разузнавателните спътници за наблюдение и разпознаване в орбита и използваха космическите си способности, за да подобрят ефикасността, прецизността и обхвата на наземните си сили“, отбеляза военният. И това очевидно е причина за безпокойство и нещо, което наблюдаваме много, много внимателно“, подчерта генералът.

Амбициите на Китай по отношение на Луната също са сред опасенията на Космическото командване на САЩ. Видяхме съобщенията за амбициите на Китай да отиде на Луната. И те изглеждат на пръв поглед изследователски и научни, но действията на китайците в космоса не са особено прозрачни“, смята Уайтинг, като добави: „И затова се надяваме, че те нямат военен компонент, но със сигурност бихме приветствали повече прозрачност.“

Както отбелязва The Epoch Times, в публикуван през януари военен доклад на САЩ се предупреждава, че Китай и Русия пускат в космоса сателити с двойна употреба, като крият военните им приложения. Китай има за цел да изпрати свои астронавти на Луната до 2030 г. Пакистан, Южна Африка, Беларус и Никарагуа са сред държавите, които са подписали изграждането на планирана база на Луната, водена от Китай и Русия. Проектът на Луната е официално известен като Международната станция за изследване на Луната.

Япония работи по създаването на радар за изследване на дълбокия космос, отбеляза командирът на Космическото командване на САЩ, като добави, че радарът ще бъде от полза и за двете държави, след като придобие първоначална оперативна способност.

„Очакваме, че това ще осигури на двете ни страни по-добра осведоменост за това какво прави Китай в космоса“, поясни генерал Уайтинг.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

 

 

 

 

 

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!