Европейските елити трудно понасят едно нещо повече от всичко друго – когато американски консерватори открито защитават европейските корени на общата, но застрашена западна цивилизация. Това пише американският класически филолог и военен историк Виктор Дейвис Хансън в анализ, публикуван в The Epoch Times.
Според Хансън именно Европа реагира най-остро, когато „груби“ и „самоуверени“ американци си позволяват да критикуват европейската социална държава. Раздразнението нараства още повече, когато от другата страна на Атлантика се намеква, че САЩ биха могли не просто да поучават, но дори да предложат работещ модел или помощ на една „по-цивилизована“ Европа.
В същото време в Съединените щати се засилва тревогата, че Европа не просто буксува, а се движи към траен и необратим упадък – с тежки последици за целия западен свят, отбелязва Виктор Дейвис Хансън.
Америка бие тревога: Европа се плъзга към цивилизационен срив
Като първи и най-очевиден симптом американските анализатори посочват постоянно намаляващия дял на Европа в световния БВП. Към това се добавя изключително ниската раждаемост – средно 1,39 деца на жена – която, по думите на Хансън, гарантира все по-малко, по-възрастно и все по-скъпо за поддържане местно население.
Днес над 10% от жителите на Европа са родени извън континента – около 45 милиона души. За разлика от „безкласовата“ Америка, Европа не разполага с дълбока историческа традиция на „топилния котел“ (метод на културната асимилация – б.р.), който да улеснява асимилацията, интеграцията и културното приобщаване на новодошлите.,
Вижте и това – Европа вдига пенсионната възраст: няма кой да работи
Демографски колапс и неуспешна миграция
Хансън подчертава, че докато имиграцията в САЩ традиционно е идвала от предимно християнски общества, европейските мигрантски потоци са концентрирани основно от Близкия изток и Северна Африка – региони с ислямско мнозинство и все по-изразени антизападни нагласи. По думите му твърде много от тези мигранти не проявяват желание да се интегрират в общество, което възприемат като културно декадентско – парадоксално, без същевременно да искат да го напуснат.
Вижте още – Фон дер Лайен иска повече миграция, без дума за престъпността
Християнската църква – определяна от автора като ключовият стълб на западната цивилизация – е възникнала именно в Европа. Въпреки това, отбелязва Хансън, никъде другаде атеизмът, агностицизмът и откритата враждебност към християнството не нарастват с такава скорост.
Сходна е картината и в областта на сигурността. Европа, дала начало на динамична западна военна традиция, по съвременните стандарти и поне допреди съвсем скоро, според Хансън, е била практически разоръжена и неспособна да защитава собствените си граници и интереси.
Зеленият фанатизъм и DEI подкопават икономиката
Тази слабост се задълбочава от свръхрегулации, война срещу изкопаемите горива и щедра социална система, които водят до недостатъчни приходи и прекомерен брой зависими от държавата групи.
Една от основните „патологии“, за които американските консерватори предупреждават Европа, е т.нар. зелен фанатизъм. По думите на Хансън той е довел не само до игнориране на собствените енергийни ресурси, но и до целенасочено унищожаване на въглищни, ядрени и газови мощности.
Още по темата – Европа се задушава от собствените си зелени закони
Резултатът е драстично поскъпване на горивата и електроенергията, което прави европейските износни стоки неконкурентоспособни и тласка средната класа към обедняване. На този фон Китай, отбелязва Хансън, финансира „зелени каузи“ на Запад, изнася евтини вятърни и соларни системи под себестойност, докато паралелно строи по три въглищни или ядрени централи месечно, осигурявайки си далеч по-евтина енергия от „зеления Запад“.
Към екзистенциалните заплахи авторът добавя и мандатите за т.нар. DEI – diversity, equity and inclusion (разнообразие, равнопоставеност и приобщаване), които определя като предцивилизационен акцент върху племенни, расови и религиозни идентичности за сметка на общите национални ценности. Според Хансън това води до армия от DEI-комисари, които насаждат разделение, изострят расовите конфликти, подкопават меритокрацията и увеличават административните разходи.
Двуличният ЕС: антиамериканска реторика, но зависимост от НАТО
Какво ще се случи, ако Европа напълно отхвърли американската „диагноза и терапия“? Според автора САЩ могат да решат, че като водеща сила в НАТО повече не могат да си позволят да защитават европейските граници, докато самите те се борят с подобни проблеми у дома.
Хансън описва и „двуликата“ европейска позиция. От едната страна стои самопровъзгласеният морален арбитър – 27-членният Европейският съюз, който става все по-антиамерикански и атакува САЩ по въпроси на културата, енергетиката, търговията, цензурата и външната политика. От другата страна са почти същите държави, но като част от 32-членния НАТО, които хвалят американското военно лидерство и настояват за по-тясно стратегическо партньорство.
Тази политика – едновременно цензуриране и глобяване на американски компании, критики към САЩ в Организацията на обединените нации, омаловажаване на консервативната и християнска американска култура, докато същевременно се разчита на американската военна мощ – според Хансън е неустойчива.
В заключение Виктор Дейвис Хансън отбелязва, че Европа и Америка предлагат диаметрално противоположни решения на общата криза на западната цивилизация. Европа, по думите му, става все по-социалистическа, цензурираща, глобалистка, пацифистка, мултикултурна, атеистична и „зелена“.
В същото време САЩ преминават през контрареволюция – към по-малка държава, по-малко регулации, повече изкопаеми горива, по-силна армия, ограничаване на DEI и woke политики, по-сигурни граници, легална имиграция и възраждане на вярата.
„Само едно от тези две решения ще успее да излекува общата болест на Запада“, пише Хансън в The Epoch Times, като изразява надежда, че ефективният модел ще бъде възприет и от двете страни на Атлантика.
Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря!
Дарения Revolut: @mariyatkwa
Дарения PayPal: @MariyanIvIvanov

