„Търговската война на Тръмп и последиците от нея“
Рисковете от остра търговска война между САЩ и Китай бързо нарастват, след като Пекин отвърна на митата на Тръмп с нови, в размер на 34% върху всички американски стоки, а Тръмп заплаши с още 50% мита върху Китай, пише CNBC. Търговският съветник на Белия дом Питър Наваро заяви вчера, че предложението на Виетнам да премахне митата върху американския внос „не означава нищо за нас“. Тръмп също така отхвърли предложението на Европейския съюз за политика на „нула срещу нула“ мита върху индустриалните стоки.
В своя статия Politico посочва „Европейският съюз преговаря с търговска „базука“ в ръка, но още не може да реши дали да натисне спусъка“
Според вътрешен документ, видян от POLITICO, Комисията обмисля да наложи мита до 25% върху широк спектър от американски продукти в отговор на митата на Тръмп върху стоманата и алуминия.
Правителствата на ЕС ще гласуват по плана в сряда. Той предвижда блокът да наложи мито от 25% върху голям набор от американски стоки, включително соя, сладка царевица, ориз, бадеми, портокалов сок, червени боровинки, тютюн, желязо, стомана, алуминий, определени плавателни съдове и превозни средства, текстил и определени дрехи, както и различни видове козметика.
Общата стойност на засегнатия американски износ ще бъде 22.1 милиарда евро въз основа на вноса на ЕС за 2024 г., според публични данни на Евростат. Това е по-малко от първоначално планираното, след като държавите от ЕС настояха определени продукти – като кентъки бърбън – да бъдат премахнати от списъка. Това беше победа за Франция, Ирландия, Италия и Испания.
В свой анализ за „Фонд за стратегическа култура“, Валентин Катасонов посочва няколко различни аспекта.
На 2 април президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви въвеждането на основни мита в размер на 10% върху всички вносни стоки. Немалко страни ще бъдат обложени с още по-високи мита. Общо в списъка фигурират 185 страни. Това е първият акт от драмата.
След това ще започне (вече започва) вторият акт – ответните действия от страна на търговските партньори на САЩ. Някои от тях ще се опитат да уредят търговските отношения „по мирен път“, на масата за преговори. На 6 април директорът на Националния икономически съвет на Белия дом, Кевин Хасет, заяви в интервю за телевизия ABC, че над 50 страни вече са се обърнали към администрацията на САЩ за преговори относно уреждането на митата, въведени от президента Доналд Тръмп.
Други обаче ще сметнат това за излишно и безсмислено и просто ще започнат да въвеждат ответни мита върху американските стоки. Китай вече обяви, че от 10 април ще въведе допълнителни мита в размер на 34% върху всички стоки от САЩ без изключение. Общото мито върху китайските стоки, внасяни в САЩ, достигна 54% (преди това тарифата беше на ниво от 20%).
Но дори и онези страни, които предпочитат преговори (преди всичко европейските), разбират, че пазарлъкът може да доведе само до известно намаляване на американските мита, но не и до тяхната отмяна. Във всеки случай може да се очаква забележимо, а дори и значително свиване на стокообмена между САЩ и останалия свят. Загубите на другите страни от износа за САЩ, породени от новите мита на Тръмп, се оценяват на 600 милиарда долара (при положение че през 2024 г. общият обем на вноса на САЩ е бил 3,3 трилиона долара).
Най-вероятно тази драма ще има и трети акт. Когато САЩ и основните им търговски партньори ще се опитат да компенсират своите загуби в двустранната търговия за сметка на други, трети страни. Това може да доведе до нови търговски дисбаланси. След това може да последват защитни мерки от страна на третите страни в тяхната взаимна търговия. С други думи, „пожарът“ на търговската война, разпален от Тръмп, може да се разпространи по целия свят.
Драмата може да има и четвърти акт. Страните може да се опитат да изравнят дисбалансите в търговията не само чрез преговори и едностранни протекционистки мерки, но и чрез овладяване на чужди пазари със силови методи. С други думи, търговската война на Тръмп в крайна сметка може да провокира и „гореща“ война. Тръмп неведнъж е заявявал, че е дошъл в Белия дом като „миротворец“. Обещавал е да постигне „мир по целия свят“. Вълшебната пръчка за постигане на тази цел, според 47-ия президент, е „употребата на сила“. Разбира се, за да не плаши публиката, той уточнява, че става дума за „мека сила“. Тоест, високите вносни мита са инструмент на „мека сила“.
Междувременно, Global Times пише, че ако САЩ пренебрегнат интересите както на двете страни, така и на международната общност и настояват да започнат митническа или търговска война, Китай ще се бори до край. Това заяви говорителят на китайското външно министерство Лин Цзян, в отговор на въпрос относно заплахата на президента на САЩ Доналд Тръмп да наложи допълнително мито от 50 процента върху Китай, ако Пекин не се откаже от своите ответни мерки.
„В търговската и митническата война няма победител, а протекционизмът не води доникъде. Ние не провокираме проблеми, но и не се плашим от тях. Натискът и заплахите не са правилният начин за справяне с Китай“, подчерта Лин, добавяйки, че „Китай ще предприеме необходимите мерки, за да защити твърдо своите законни права и интереси.“
Може да подкрепите КритичноБГ тук:
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ