Начало Свят СЗО потвърди поява на вирус с 50% смъртност – „Судан“, подобен на „Ебола“

СЗО потвърди поява на вирус с 50% смъртност – „Судан“, подобен на „Ебола“

от kritichno.a
Пандемия, вирус

СЗО потвърди поява на вирус с 50% смъртност – „Судан“, подобен на Ебола: Световната здравна организация (СЗО) потвърди поява на нова смъртоносна болест, известна като вирусът „Судан“, след смъртта на 32-годишна медицинска сестра в Уганда. Според доклада на СЗО, вирусът е изключително опасен, като убива приблизително половината от заразените. В момента няма налична ваксина или лечение за този вирус, което го прави особено притеснителен за здравните власти. Това съобщава Световната здравна организация.

вирус

Според доклада на СЗО, вирусът е изключително опасен, като убива приблизително половината от заразените. В момента няма налична ваксина или лечение за този вирус

Разпространение на заразата и епидемиологична обстановка
СЗО съобщи за две основни огнища на заразени групи – в семейството на починалата медицинска сестра и в болницата, в която тя е работила. Към момента са потвърдени девет случая на заразяване с вируса на Судан. Въпреки че тези случаи са сравнително малко, вирусът предизвиква сериозна загриженост поради високата си смъртност.

Според данни на СЗО успокояващото е, че случаите на заразяване с този вирус са редки. От 1976 г., когато за пръв път е идентифициран вирусът Судан, са регистрирани само девет епидемии, включително настоящата. Името на вируса идва от мястото на първата му поява – Южен Судан. Това подчертава историческата връзка на вируса с региона на Централна и Източна Африка.

Предишни огнища на вируса на Судан
ВирусПоследната епидемия от вируса Судан беше e била през 2022 г., също в Уганда. Тогава са били регистрирани 164 случая на заразяване и последвали 77 смъртни случая, което показва, че е налице висока смъртност от 47%. Това прави вируса изключително опасен и поставя под въпрос готовността на здравните системи в региона за справяне с подобни огнища.

 

Сходства с вируса Ебола и различия в лечението

вирус

вирусът Судан представлява заболяване, много напомнящо на Ебола. „Вирусът Ебола предизвика няколко високопрофилни епидемии, като най-голямата беше в Западна Африка през 2014-2016 г. с 28 600 случая на заразяване и 11 325 смъртни случая

Майкъл Хед, старши изследовател по глобално здраве в Университета на Саутхемптън, обясни, че вирусът Судан по същество представлява заболяване, много наподобяващо на вируса Ебола. „Вирусът Ебола предизвика няколко високопрофилни епидемии, като най-голямата беше в Западна Африка през 2014-2016 г. с 28 600 случая на заразяване и 11 325 смъртни случая“, каза Хед в интервю за The Conversation.

Според него, вирусите Судан и Ебола са част от семейството на филовирусите, но имат различни протеини и генетични компоненти. Това води до различен имунен отговор, поради което ваксините срещу Ебола не са ефективни срещу вируса на Судан. В момента се разработват експериментални ваксини и моноклонални антитела, които да блокират размножаването на вируса. Това заяви Майкъл Хед.

Рискове от разпространение и глобално въздействие
Всички потвърдени случаи на настоящата епидемия са регистрирани в Уганда, но експертите се опасяват от потенциално разпространение на вируса в други държави. Според СЗО, високата смъртност и липсата на ефективни мерки за контрол правят вируса на Судан сериозна глобална заплаха за общественото здраве.

Майкъл Хед подчерта, че климатичните промени можели да променят географското разпространение на вируси като Судан, Ебола и вируса на Крим-Конго. „Болести, пренасяни от комари, като малария и жълта треска, ще намерят нови местообитания, докато Денга и вирусът Западно Нилска треска вече зачестяват в Европа и Северна Америка“, добави той.

Необходимост от международно сътрудничество и предизвикателства
Хед подчерта, че международното сътрудничество е от решаващо значение за справяне с глобалните здравни заплахи като вируса Судан. Въпреки това, той изрази загриженост, че политическата нестабилност и липсата на координация сред ключови заинтересовани страни, включително правителството на САЩ, могат да попречат на глобалните усилия за контрол на болестта. „Светът се изправя пред несигурни времена и тези условия са идеални за разпространение на вируса на Судан и други инфекциозни болести“, предупреди той.

Вирусът Судан остава сериозна заплаха за общественото здраве в региона на Централна и Източна Африка. СЗО продължава да наблюдава ситуацията в Уганда и предприема мерки за ограничаване на разпространението. Експертите подчертават необходимостта от ускорена разработка на ваксини и нови терапевтични методи, за да се намалят смъртните случаи и да се предотвратят бъдещи епидемии.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ 

Други новини