Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви по време на пресконференция, че въпреки активната подкрепа за Украйна през последните три години, войната в страната не е „американска война“, а Вашингтон е фокусиран върху намирането на начин за нейното приключване в кратък срок.
„Важно е да припомним, че тази война е трагедия, но не е наша. Ние не сме я започнали. Подкрепяме Украйна вече три години и искаме тя да приключи. Но това не е нашата война,“ каза Рубио. Той подчерта, че президентът на САЩ е посветил 87 дни от управлението си в усилия на най-високо ниво за постигане на мирно решение.
Според Рубио, преговорите вече са достигнали решаваща фаза: „Трябва да разберем в рамките на дни, а не седмици, дали постигането на мир е изобщо възможно.“ Той потвърди, че САЩ водят диалог и с двете страни – украинската и руската. Американският посланик Уиткоф се е срещал три пъти с руския президент Владимир Путин, а Рубио, генерал Келог и други представители са провели поредица от разговори с украински представители.
„Ако стане ясно, че двете страни са твърде далеч една от друга и мирът не е възможен, президентът ще реши да прекратим активното си участие. Ще останем готови да помогнем, когато настъпи моментът за истински преговори, но няма да продължим безкрайно този процес,“ каза държавният секретар.
Рубио потвърди, че в момента се обсъжда обща рамка за споразумение, която вече е представена на украинската, руската и европейските страни. Той обаче отказа да разкрие подробности, като подчерта, че разискването на преговорни елементи чрез медиите може да провали деликатния процес.
Сигурност за Украйна — ключов въпрос и за САЩ
По време на срещата в Лондон е била обсъдена и темата за евентуални гаранции за сигурността на Украйна в случай на прекратяване на огъня. „Това е легитимно изискване – всяка суверенна държава има правото да се защитава. Украйна трябва да има възможност да се предпази от бъдещи атаки,“ заяви Рубио. По думите му обаче, преговорите все още не са достигнали до нивото на конкретика, което включва и въпроса дали САЩ биха подкрепили евентуална европейска мироопазваща мисия.
Рубио беше категоричен, че военна победа в конфликта е малко вероятна за която и да е от страните: „Тази война няма военно решение. Говорим за предотвратяване на хиляди нови жертви през следващата година.“
Василий Небензя: Прекратяването на бойните действия в момента е нереалистичнo
Роля на Европа и следващите стъпки според САЩ
Американската дипломация работи в тясно сътрудничество с европейските съюзници. „Франция, Великобритания и Германия бяха много конструктивни. Без тях не можем да постигнем споразумение – санкциите срещу Русия, например, са най-вече европейски, и САЩ не могат да ги отменят самостоятелно,“ подчерта Рубио. Той заяви, че следващата среща вероятно ще се проведе в началото на следващата седмица, отново в Европа.
„Ние ще останем ангажирани с този процес толкова дълго, колкото има реален шанс за напредък. Но ако се окаже, че това не е възможно, ще трябва да се насочим към други приоритети,“ каза той.
Иран и САЩ – допълнителна тема в разговорите
По време на срещите е била повдигната и темата за Иран и ядрената му програма. „Президентът на САЩ е категоричен – Иран няма да получи ядрено оръжие. Европейците имат важни решения да вземат, включително за активиране на т.нар. „snapback“ санкции, тъй като Иран очевидно не спазва условията на настоящото споразумение,“ добави Рубио. Очаква се Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) скоро да излезе с доклад, който ще засили натиска върху Техеран.
