Клаус Шваб, основателят на Световния икономически форум, обяви, че напуска поста председател на Управителния съвет и се оттегля от участие в управлението на организацията. Това беше обявено вчера и пояснено, че решението му влиза в сила незабавно.
„След като навлизам в своята 88-ма година, взех решение да се оттегля от длъжността председател и член на Управителния съвет, считано от този момент“, заяви той в официално изявление.
Създателят на най-известната глобална платформа за диалог между политици, бизнес лидери и представители на гражданския сектор не посочи конкретна причина за оттеглянето си. Форумът, чието седалище е в Женева, организира ежегодни срещи в швейцарския курорт Давос, превърнали се в символ на глобализацията и елитния световен дневен ред.
Временно начело на управлението застава дългогодишният вицепредседател Петер Брабек-Летмате, докато специално създадена комисия търси постоянен наследник. Решението е било прието по време на извънредно заседание на 20 април.
От университетски преподавател до „глобален медиатор“

Клаус Шваб
Клаус Шваб е роден на 30 март 1938 г. в Равенсбург, Германия. Образованието му преминава през университети в Швейцария и Харвард, а академичната му кариера включва докторски степени по инженерство и икономика, както и над десет почетни докторски звания.
Когато през 1971 г. създава Европейския управленски форум – предшественик на днешния Световен икономически форум – той е малко известен професор в Университета на Женева. Първата среща в Давос привлича под 500 участници. Впоследствие обаче форумът се разраства значително, като обединява политици, представители на глобалния бизнес, НПО-та, синдикати и интелектуалци, превръщайки се в платформа за идеи и контакти без аналог.
С годините форумът добавя и регионални събития, както и тематични центрове, насочени към ключови предизвикателства като веригите на доставки, киберсигурността, климата, енергетиката и глобалната финансова система.
Сблъсък с критики
Макар да се утвърди като водеща глобална платформа за диалог и сътрудничество, форумът – и самият Шваб – нееднократно са били обект на критики. Скептици отляво и отдясно упрекват организацията в елитизъм и откъснатост от реалния живот на обикновените хора.
Милиардерът Илон Мъск дори написа в социалната мрежа X, че Шваб „иска да бъде император на Земята“.
„Голямо нулиране“
Планът „Голямо нулиране“, обявен от президента на Световния икономически форум (СИФ) Клаус Шваб, предвижда радикално преструктуриране на световния социално-икономически ред. Това пише в статия от 2022 г. Валентин Катасонов за „Фонд за стратегическа култура“, преведена от Поглед.инфо. Шваб нарича това преход от стария капитализъм към нов, „приобщаващ“ капитализъм и освобождаване на човечеството от частната собственост.
В книгата си “КОВИД-19: Голямото нулиране” (2020) той казва, че хората трябва да се откажат от желанието си да бъдат собственици възможно най-бързо. В приобщаващия капитализъм човек трябва да стане потребител. Няма обаче право на ползване без собственост. Някой трябва да е собственик, краен управител на имущество и активи. Шваб замъглява този въпрос, но от казаното от него става ясно, че крайният собственик е глобалният елит.
Бъдещето на форума
Управителният съвет на Световния икономически форум отдаде почит на „изключителния принос“ на Шваб в продължение на 55 години и подчерта значението на организацията като „глобална, безпристрастна и нестопанска платформа за смислени връзки, доверие и сътрудничество между всички заинтересовани страни“.
„В момент на ускорени глобални промени, нуждата от приобщаващ диалог за ориентиране в сложността и оформяне на бъдещето никога не е била по-съществена“, се казва още в официалната позиция.
