Начало Свят Китай и Русия планират ядрена централа на Луната до 2035 г.

Китай и Русия планират ядрена централа на Луната до 2035 г.

от kritichno.e
Moon NPP

Повече от половин век след последното стъпване на човек на Луната, човечеството се готви за нов етап от лунните изследвания — този път с амбиции за постоянно присъствие. Китай обяви официално, че планира да изгради ядрен реактор на повърхността на Луната до 2035 г., като част от съвместен проект с Русия за създаване на Международна лунна изследователска станция (ILRS).

Идеята за базиране на ядрена енергия извън Земята не е нова, но планът на Пекин и Москва е първият с конкретна времева рамка и технически етапи. Съоръжението ще захранва бъдеща база в района на южния полюс на Луната – регион с потенциален достъп до воден лед и ценни ресурси, смятан за ключов в битката за дългосрочно лунно присъствие.

Технологичен пробив: какво представлява ILRS?

Станцията ILRS (International Lunar Research Station) ще бъде напълно автоматизирана, изградена основно с помощта на роботи и 3D принтиране, и ще включва:

  • Команден и комуникационен център
  • Научни лаборатории
  • Летателни апарати за доставка и транспорт
  • Ядрена електроцентрала за автономно захранване

Според Уу Вейжън, главен конструктор на китайската програма за лунни изследвания:

„Най-важният въпрос за ILRS е енергийната осигуреност. Русия има естествено предимство, когато става дума за ядрени технологии и изпращането им в космоса – тя изпреварва дори САЩ.“

Хронология на проекта
2028 г. – Мисия Chang’e-8
Китай ще изпрати апарат, който ще тества технологии за използване на местни ресурси (например извличане на кислород от лунен реголит) и ще подготви локацията за ILRS.

2030 г. – Първи китайски астронавти на Луната
Това ще бъде първото пилотирано кацане на Китай. Мисията има за цел да валидира капацитета на страната за работа в екстремни условия.

2035 г. – Въвеждане в експлоатация на ILRS
Целта е станцията да бъде напълно функционираща до 2035 г., с пълна автономия и възможност за дългосрочно обитаване.

Ядрена енергия на Луната: защо?

Използването на ядрена енергия е практически единственият възможен устойчив вариант за захранване на бази на Луната, където слънчевата светлина е ограничена, а температурите са екстремни. Реакторът ще осигурява постоянна мощност независимо от условията.

Проектът е и геополитическо послание. Москва и Пекин търсят независимост от западните инициативи и позиционират ILRS като алтернатива на американската програма Artemis, водена от НАСА.

Вече 13 държави официално са обявили участие или интерес към ILRS, включително:

  • Русия (технически и ядрен партньор)
  • Пакистан
  • Южна Африка
  • Египет
  • Венецуела
  • Азербайджан
  • и други страни от Азия, Африка и Латинска Америка

Целта е създаване на „многостранна коалиция за сътрудничество в дълбокия космос“, извън влиянието на САЩ и ЕС.

Конкуренцията: как отговаря Западът?

САЩ планират да изпратят следващите си астронавти на Луната през 2027 г. – първо кацане от 1972 г. насам. След това ще бъде изградена американска база в сътрудничество с Япония, Канада и европейски държави. Програмата Artemis е с отворен характер, но Русия и Китай не са поканени.

Защо южният полюс?
Този регион е приоритетен заради няколко причини:

  • Потенциален воден лед – ключов за бъдещо производство на кислород и гориво
  • Ценни минерали – като хелий-3, силиций, титан и редкоземни метали
  • Дълги периоди на слънчева светлина – удобни за допълнително енергозахранване
Руската роля: ядрен „буксир“ в космоса

Бившият ръководител на „Роскосмос“ Юрий Борисов също разкри, че Русия работи по ядрен космически „буксир“, наречен „Зевс“, който ще транспортира товари между орбити, ще събира космически отпадъци и ще обслужва бъдещи лунни мисии.

„Тази циклопична конструкция ще използва ядрен реактор и мощни турбини, за да премества големи товари в космоса“, обясни Борисов през 2023 г.

Проектът за ядрена електроцентрала на Луната, ръководен от Китай и Русия, не е просто технически експеримент. Това е стратегически ход за установяване на геополитическо и технологично присъствие извън Земята. При успех, ILRS може да се превърне в първата постоянно обитаема база на Луната, задвижвана от собствена ядрена енергия и оперираща независимо от западни инфраструктури.

И докато Западът подготвя следващото кацане, Изтокът изгражда собствен лунен ред.

Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря! Дарения: https://revolut.me/mariyatkwa
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ

Други новини