Куба стана партньорска страна на БРИКС на 1 януари 2025 г. след 16-ата среща на върха на БРИКС в Казан, Русия, проведена през октомври 2024 г. На тази среща 13 държави, включително Куба, бяха поканени да се присъединят като партньорски страни, пише St Kitts and Nevis Observer. Този статус позволява на тези държави да участват в инициативите на БРИКС и да се възползват от тях, но не им предоставя пълноправно членство.
Възможното включване на Куба в БРИКС би могло да доведе до значителни икономически и политически промени. Това би повлияло на търговията, съюзите и баланса на силите в Латинска Америка и извън нея. Докато членството може да помогне на кубинската икономика и да укрепи БРИКС, то би могло също така да създаде нови предизвикателства.
Куба би получила икономически ползи от присъединяването си към БРИКС. Търговските споразумения на групата и инвестициите от Китай, Индия и Русия биха могли да ѝ помогнат да заобиколи санкциите на САЩ. Това би открило възможности в сферите на енергетиката, технологиите и селското стопанство, като даде на страната така необходимия икономически тласък.
За БРИКС включването на Куба би увеличило влиянието на групата в Латинска Америка. Бразилия вече е член, но присъединяването на Куба би представлявало допълнително предизвикателство за западните финансови институции като МВФ и Световната банка. Това би могло да отслаби доминацията на САЩ в региона.
Въпреки това, влизането на Куба в БРИКС би могло да засили напрежението със САЩ. Вашингтон отдавна налага санкции на Куба и нейното членство в БРИКС може да бъде възприето като пряка заплаха. Това може да доведе до по-строги политики от страна на САЩ, което би влошило икономическите затруднения на Куба в краткосрочен план, пише St Kitts and Nevis Observer.
На вътрешно ниво присъединяването към БРИКС може да насърчи Куба към икономически реформи. Подобно на Китай и Виетнам, страната може да запази политическия контрол, като същевременно възприеме пазарно-ориентирани политики. Инвестициите от БРИКС биха могли да модернизират кубинската инфраструктура, туризма и индустриите.
За БРИКС включването на Куба би засилило ролята на групата като глас на развиващите се нации срещу западната доминация. Историята на Куба в подкрепа на сътрудничеството в Глобалния юг съответства на антиимпериалистическата позиция на БРИКС. Това може да привлече и други латиноамерикански и африкански държави, търсещи алтернативи на Запада.
Въпреки това съществуват и рискове. Кубинската икономика е слаба, а зависимостта ѝ от държавния контрол може да затрудни интеграцията. За разлика от страни, богати на ресурси, като Саудитска Арабия или ОАЕ, Куба може да не допринесе значително за БРИКС в икономически план.
Най-ценните минерални ресурси на Куба са никелът и кобалтът. Страната разполага и с потенциални офшорни петролни находища, но проучвателните дейности са били ограничени.
В крайна сметка членството на Куба в БРИКС би засилило присъствието на блока в Латинска Америка и би предложило икономическо облекчение за Куба, но също така би могло да предизвика противопоставяне от страна на САЩ и да изисква от Куба да се справя с икономически предизвикателства. Успехът ще зависи от способността на Куба да се адаптира и от глобалната реакция на тази промяна, пише още в статията на медията.
Може да подкрепите КритичноБГ тук: