„Какво се крие зад рекордните темпове на изкупуване на злато от САЩ?“
Германски политици настояват да бъде върнато германското злато, съхранявано в САЩ. Това поискаха депутатът от Бундестага от Християндемократическия съюз (ХДС) Марко Вандервиц, евродепутатът Маркус Фербер, както и президентът на Европейската асоциация Михаел Егер, пише в своя статия „Фонда за стратегическа култура“.
„Германия притежава вторите по големина златни резерви в света и съхранява 37 процента от тях — около 1236 тона на стойност 113 милиарда евро — в хранилищата на Федералния резерв в Ню Йорк. Тези резерви от благороден метал гарантират, че при нужда Бундесбанк ще има достъп до нещо, което може да бъде обменено за щатски долари (или друга стабилна валута)“, пише Bild.
Егер заяви пред Bild: „Бундесбанк и германското правителство трябва да проявят далновидност в този момент на глобална смяна на властта и незабавно да изтеглят немското злато от САЩ. Особено сега, когато Берлин и Брюксел обсъждат огромен нов дълг, ние се нуждаем от незабавен достъп до всички златни резерви при извънредна ситуация“.
„Ако дори Тръмп иска да провери американското злато във Форт Нокс, за да се застрахова, това трябва да бъде минималното изискване на новото федерално правителство спрямо немското злато в САЩ — казва Егер. — Изключително важно е също така да се извърши физическа проверка на златните кюлчета.“
Но още по-добре би било „възможно най-бързо целият немски златен резерв да бъде преместен във Франкфурт или поне в Европа“.
На 17 февруари ръководителят на Американското ведомство по ефективност на управлението (DOGE) Илон Мъск, обяви намерението си лично да провери златното хранилище на САЩ — Форт Нокс. На 22 февруари, по време на изявлението си на Конференцията за консервативни политически действия (CPAC), Тръмп заяви, че ще отиде във Форт Нокс заедно с Мъск.
„Някой иска ли да се присъедини към нас? Защото искаме да видим дали златото все още е там. Ще погледнем и, ако има 27 тона злато, ще бъдем много щастливи — каза Тръмп на публиката. — Не знам как, по дяволите, ще го измерим, но няма значение. Искаме да видим много хубаво, красиво, блестящо злато във Форт Нокс.“
„Не би ли било ужасно, ако го отворим и вътре няма злато?“ — продължи Тръмп. „Затова ще отворим тези врати.“
Оттогава е минал повече от месец, но проверка на Форт Нокс не е започнала, което разтревожи германските политици и общественици.
През 2013 г. Германия за първи път се опита да върне своето злато от Америка. Но успя да репатрира само пет тона от жълтия метал, след което процесът беше напълно спрян.
Скоро след това Германия се отказа от искането си да върне златните резерви от САЩ в резултат на дипломатически натиск.
Сред експертите тогава се породиха съмнения, че „златото на Бундесбанк просто е изчезнало и съществува само на хартия“, както предположи журналистът Йонас Фелинг от германското списание Focus.
Отказът на САЩ да върне златото на Бундесбанк „е признак, че златото най-вероятно вече не се намира във Федералния резерв“, заяви водещият световен експерт по златото Джеймс Търк в интервю за блога King World News.
„Тази гледна точка се потвърждава от факта, че Федералният резерв на САЩ не върна същите златни кюлчета, които Федералната република му беше поверила. Вместо това американците претопиха тонове злато и ги преработиха в нови кюлчета от 2013 г.“, посочва Фелинг.
Председателят на Германското дружество за благородни метали Петер Берингер написа в своя блог, че претопяването е доказателство, че американците са търгували с кюлчетата през последните десетилетия, „което не би трябвало да се случва, ако са били просто съхранявани на сигурно място!“
„Претопяването на изключително малък брой върнати в Германия кюлчета беше извършено „с цел да се прикрие непрозрачното и много вероятно присвояване или използване за манипулация на пазара (множествени заеми, множествена собственост?!) на кюлчетата, които уж се „съхраняват“ от Федералния резерв в продължение на 50 години. Такова манипулативно използване на немска собственост сега никога няма да бъде проверено, защото старите номера на кюлчетата от 50-те и 60-те години на XX век вече са необратимо унищожени физически в процеса на претопяване“, отбелязва Берингер.
Джеймс Търк още през 2017 г. също изрази съмнения относно сигурността на златните резерви в хранилищата на САЩ.
„Всичко, което виждате, е първият ред златни кюлчета. Невъзможно е за външен човек да види колко реда има и колко голямо е пространството, в което се съхраняват“, каза Търк. Той смята, че голяма част от златото е била дадена на заем на трети страни, които от своя страна също са го предоставили на заем. По негови думи това би означавало, че на хартия съществува много повече злато, отколкото реално има в сейфовете.
Връщайки се към настоящето, да си припомним, че на своята встъпителна реч президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че „златният век на Америка започва точно сега“. В известен смисъл той се оказа прав, пише „Фонда за стратегическа култура“.
Цената на златото поставя рекорди през първото тримесечие на втория мандат на Тръмп, неотдавна премина границата от $3000 за тройунция. През тази година тя вече е нараснала с около 15 процента, в допълнение към 27-процентния ръст от миналата година. Много пазарни стратези подобряват прогнозите си, предвиждайки още по-голям растеж.
В Ню Йорк, световния център за търговия с фючърси, търсенето на злато е толкова високо, че доведе до дълго чакане за доставка на кюлчета от хранилищата в Лондон — основният физически пазар за злато.
При нормални условия цените на златото в Ню Йорк и Лондон — двата ключови търговски центъра — се движат почти синхронно. Но фючърсите на злато на нюйоркската борса Comex от началото на годината се търгуват значително по-високо от спот цените в Лондон, като понякога разликата надхвърля $50 за тройунция.
Огромната разлика в цените създаде изгодна възможност за така наречения междуборсов арбитраж (купуваш в Лондон, продаваш в Ню Йорк).
„По целия свят онези, които притежават физически метал, бързат да го прехвърлят в САЩ, за да получат по-висока премия и потенциално стотици милиони долари печалба. От изборите в САЩ през ноември до средата на февруари резервите на Comex са нараснали с над 20 млн. унции — на стойност около $60 млрд. По-голямата част от златото, доставено в Ню Йорк, е пристигнало от Лондон. Последният път, когато се наблюдаваше такава сериозна ценова разлика, беше през 2020 г., когато локдауните заради Covid-19 преобърнаха пазара на злато и доведоха до рекордни печалби за тези, които успяха да наемат самолети и да доставят метала в САЩ“, пише руският портал Prifinance.
„Още една странност на пазара на злато, която създава тесни места, е, че складовете в Ню Йорк, използвани от търговците, приемат само кюлчета със строго определен размер и тегло. Това означава, че доставките от Лондон първо се изпращат в Швейцария — където се намират най-големите златообработващи заводи в света — там ги претопяват и им придават по-малки форми, и след това ги транспортират в Ню Йорк“, пише The New York Times.
Стремителният ръст на цените на златото беше провокиран в края на миналата година основно от обещанията на Тръмп да въведе забранителни мита за внос в САЩ.
Обявената от него търговска война със света достигна апогея си на 2 април тази година, когато 47-ият президент на САЩ обяви въвеждането на дългоочакваните мита срещу повечето страни в света, които включват базови тарифи, както и така наречените огледални мита срещу държавите, които според него търгуват най-несправедливо със САЩ.
Тръмп разкри подробностите за новата тарифна политика на САЩ по време на церемония в Розовата градина на Белия дом.
„2 април 2025 г. завинаги ще остане в паметта като деня на възраждането на американската индустрия, денят, в който Америка отново намери своята съдба, и денят, в който започнахме отново да правим Америка богата“, заяви той.
Още преди Тръмп да завърши речта си, цената на златните фючърси на борсата Comex (подразделение на Нюйоркската търговска борса) постави исторически рекорд, преминавайки $3200 за тройунция.
Тръмп е упорит човек, и търговската война със света, която той току-що започна, ще продължи.
Ще продължи да расте и цената на златото, както и изкупуването му от американските търговци.
Без съмнение това ще увеличи златните резерви не само във Форт Нокс, но и в други хранилища в САЩ — което може да позволи на американците да направят няколко жеста към своите германски съюзници, като им върнат още няколко тона жълт метал, както се случи преди десет години.
Но, както може да се предположи — под формата на претопено в Швейцария злато, завършва статията на „Фонд за стратегическа култура“.
Може да подкрепите КритичноБГ тук:
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ