„Италия: Бричове à la Мусолини или сако от ЕС?“
Тази година на традиционния карнавал в италианския град Виареджо, известен със своята политическа сатира, върху една от платформите беше поставена 15-метрова статуя на премиера Джорджа Мелони. Създателят на платформата Алесандро Аванцини я облече в розово сако и сиви бричове – облекло, популярно сред фашисткия диктатор Бенито Мусолини, пише Владимир Малышев във „Фонд за стратегическа култура“.
Както отбелязва в тази връзка „Ню Йорк Таймс“, „господин Аванцини заяви, че нарочно е оставил неясно дали госпожа Мелони обува бричовете или ги сваля. Според различни зрители това точно отразява текущия политически дебат в Италия относно двусмислеността, в която премиерът умело лавира“.
За онези, които не са запознати с някои европейски реалности, поясняваме: сивите бричове на Мусолини са намек за миналото на сегашния италиански премиер, която в младостта си е била лидер на младежката организация на неофашистката партия „Италианско социално движение – Национални десни сили“. А розовото сако е препратка към джендър политиката на Брюксел, която е в основата на политиката на ЕС.
„Този месец – продължава вестникът – италианският премиер Джорджа Мелони, отговаряйки на бурните въпроси на опозицията в парламента, отбеляза, че многократно ѝ е задаван въпросът: „Вие за Европа ли сте или за Съединените щати?“ Премиерът отговори, че тя винаги е на страната на Италия и съответно – на Европа. „Не следвам сляпо нито Европа, нито Съединените щати – каза тя, добавяйки: – Но съм също така за единството на Запада и вярвам, че то е необходимо както за Европа, така и за Италия“.
„Само преди няколко месеца – отбелязва изданието – когато президентът Тръмп встъпи в длъжност, изглеждаше, че г-жа Мелони е идеален кандидат за ролята на посредник между него и Европа. Тя беше единственият европейски лидер на неговата инаугурация, споделяше враждебното му отношение към либералните идеи, беше в приятелски отношения с Илон Мъск и изглеждаше готова да изиграе тази роля. Вместо това, с нарастващото напрежение между Европа и Вашингтон, тя се оказва в трудно положение, балансирайки между своята идеологическа близост с Тръмп и необходимостта на Италия да укрепва сигурността и икономиката на континента“.
С други думи, вестникът дава да се разбере, че ролята на „посредник“ между Европа и САЩ, която Тръмп се опита да ѝ отреди и която тя самата искаше да изиграе, ѝ се е изплъзнала. Макар че съвсем доскоро така не мислеха само в САЩ, но и в Европа.
„Ще се окаже ли Джорджа Мелони козът на Европа?“ – питаше преди няколко месеца британското издание „Икономист“, заявявайки, че именно италианският премиер „е сред онези, които се стремят да бъдат гръбнакът на трансатлантическите отношения“, или, както добавяше вестникът, може да стане „мост между Европа и САЩ“.
Описвайки неотдавнашното ѝ посещение в САЩ, „Икономист“ се изненадва, че там я посрещат с необичаен за тази, доскоро не чак толкова значима в отношенията между Вашингтон и Европа държава, почест. „Отдадоха ѝ чест – отбелязва изданието – в уникален стил по време на пищна церемония в кулоарите на годишното заседание на ООН в Манхатън. Наградата ѝ беше връчена не от кого да е, а от самия Илон Мъск – търговец на електромобили, ракети и политическо влияние. Най-богатият човек в света, освен другите си комплименти, нарече г-жа Мелони „човек, който е още по-красив отвътре, отколкото отвън“.
Анализирайки причините за това неочаквано внимание към Мелони в САЩ, „Икономист“ отбелязва, че в момента за благоразположението на Тръмп се борят „две групи европейци“, цитиран от руското издание.
Но балансът върху два стола е рисковано занимание. Още повече, че американският хегемон в лицето на Тръмп не се нуждае от „мост“ към Европа, а от нейното безпрекословно подчинение на диктата на САЩ. И въобще, сегашният дебат около Мелони – дали е за Тръмп или за Европа – малко напомня диалога от съветския филм „Чапаев“, в който комисарят е попитан: „Ти за болшевиките ли си, или за комунистите?“
Затова най-важното в историята с Мелони е друго. Говорят за „два стола“, а всъщност столът е само един – западният! Русофобията от Брюксел и омразата към Русия от поклонниците на Дуче всъщност не са чак толкова различни. Затова, вместо да изгражда въображаеми „мостове“, Мелони би било по-добре да обърне внимание на това, което се случва в нейната собствена страна. В Торино в неделя се проведе масова демонстрация с около 30 000 участници. Според вестник „Джорнале“, демонстрантите скандираха „Аллах акбар“, запалиха огън в центъра на града и изгориха снимки на премиера, обвинявайки я в подкрепа за САЩ и изтреблението на палестинците.
Така че дали носи бричове à la Мусолини или розово сако от модните дизайнери на ЕС, в крайна сметка не е от особено значение за хората, завършва статията си „Фонд за стратегическа култура“.