Експерти, предвидили пандемията от COVID, бият тревога от нов вирус с висока смъртност

Експерти, които предвидиха пандемията от COVID-19 години преди тя да се случи, сега изразяват тревога за появата на нов вирус в Алабама, Австралия, който потенциално би могъл да предизвика следваща пандемия.

Земеровка

Изследователи от Университета на Куинсланд в Австралия обявиха, че са открили нов, досега неизвестен вирус в земеровки – малки, подобни на къртици бозайници. Новият вирус принадлежи към семейството на хенипавирусите. Тези вируси могат да убият до 70% от заразените.

Изследователи от Университета на Куинсланд в Австралия обявиха, че са открили нов, досега неизвестен вирус в земеровки – малки, подобни на къртици бозайници – близо до градчето Кемп Хил, разположено в окръг Талапуса, щата Алабама. Новият вирус, наречен Кемп Хил, принадлежи към семейството на хенипавирусите – група патогени, включваща смъртоносните вируси Нипа и Хендра. Тези вируси са сред основните заплахи, които Световната здравна организация (СЗО) следи, тъй като могат да убият до 70% от заразените.

вирус

Д-р Дейвид Даяк, експерт по обществено здраве от Националната асоциация по екологично здраве, предупреди, че откриването на нов подобен вирус може да бъде „заплаха за цялото човечество“

Д-р Дейвид Даяк, експерт по обществено здраве от Националната асоциация по екологично здраве, предупреди, че откриването на нов подобен вирус може да бъде „заплаха за цялото човечество“. Той обясни, че ако вирусът мутира и се предаде на хората, атакувайки органи като бъбреците, това би могло да има опустошителни последици.

На този етап няма потвърдени случаи на заразяване на човек, но е известно, че други вируси от същото семейство могат да предизвикат възпаление на гръбначния мозък и мозъка, подуване на мозъка, дихателни затруднения, увреждане на бъбреците и черния дроб.

Д-р Даяк допълни, че три основни заплахи го държат буден нощем – ядрена война, климатичните промени и глобална пандемия. Според него Кемп Хил вирусът попада точно в центъра на последната от тези заплахи.

Други експерти обаче са по-малко притеснени. Д-р Доналд Бърк, епидемиолог, който предвиди пандемията от коронавирус две десетилетия преди 2020 г., заяви, че вирусът Кемп Хил „не е вероятно да причини епидемия“.

Поради факта, че вирусът е нов, учените разполагат с повече въпроси, отколкото отговори. Геномният му анализ не дава конкретна информация за степента му на заразност сред хора или животни. Все пак в генетичния му код има елементи, които подсказват, че той може да заразява човешки клетки.

Д-р Адам Хюм, вирусолог от Бостънския университет, коментира, че макар вирусът да може да проникне в човешки клетки, това не означава автоматично, че ще предизвика заболяване. Той подчерта, че на този етап липсват достатъчно данни за оценка на потенциалната опасност от вируса.

Откритието на вируса става случайно – в рамките на изследване за стареенето на бозайници, проведено от Университета на Куинсланд през 2021 г. Учените заловили четири земеровки от вида Blarina brevicauda и в тъканните проби от тези животни открили напълно новия вирус, който досега не е бил документиран.

Един от водещите учени, д-р Рис Пери от Факултета по химия и молекулярни бионауки, посочи, че най-близкият известен хенипавирус, който е причинявал заболявания при хора, е вирусът Лангя, който е преминал от земеровки към хора в Китай. Това означава, че съществува реален риск подобен трансфер да се случи и в Алабама.

изкуствен интелект

вирусите Нипа и Хендра са далеч по-смъртоносни – първият причинява дихателна недостатъчност, подуване на мозъка и органна недостатъчност, докато вторият води до пневмония, възпаление и отказ на дихателната система.

Вирусите от семейството на хенипавирусите могат да причинят различни симптоми. Вирусът Лангя предизвиква по-леки прояви като кашлица, умора и повишена температура. За разлика от него, вирусите Нипа и Хендра са далеч по-смъртоносни – първият причинява дихателна недостатъчност, подуване на мозъка и органна недостатъчност, докато вторият води до пневмония, възпаление и отказ на дихателната система.

Макар учените да не знаят как би се проявил вирусът Кемп Хил при заразен човек, те правят предположения, базирани на други хенипавируси. Тези вируси често се предават при контакт с телесни течности на заразени животни, консумация на замърсени плодове или близък контакт със заразен човек.

Механизмът на инфекцията при хенипавирусите включва свързване на повърхностен вирусен протеин с мембранен протеин на човешките клетки, което позволява навлизане на вирусния генетичен материал в клетката гостоприемник. След това вирусът превзема клетката и започва да произвежда копия от себе си, които заразяват нови клетки.

Има известни доказателства, че хенипавирусите могат да се разпространяват чрез въздушно-капков път, но механизмът на този процес не е напълно изяснен. Д-р Даяк коментира, че подобно на COVID-19, и при Кемп Хил в началото може да не е ясно дали вирусът се разпространява по повърхности или по въздуха. Ако се окаже въздушно предаван, това би било изключително притеснително за общественото здраве.

Инкубационният период на хенипавирусите варира от няколко дни до три седмици, като смъртността при някои от тях достига до 70%. В случая на вируса Нипа инкубационният период е между 3 и 14 дни, а леталността е между 40 и 75%.

Друг тревожен аспект е високата мутация на вирусите от този тип.

Д-р Даяк подчерта, че вирусите мутират с изключителна скорост, което им позволява да се адаптират към нови гостоприемници. Той изрази опасения, че както при COVID-19, така и при Кемп Хил, малки мутации биха могли да доведат до потенциално опасни промени в поведението на вируса.

Не е ясно дали земеровките са естественият резервоар на вируса или просто временен гостоприемник. Възможно е вирусът първоначално да е преминал в тях от истинския резервоар, например плодови прилепи. Ако вирусът продължи да мутира сред земеровките, той може да увеличи способността си да заразява този вид и да се предава по-лесно между тях. Това на свой ред увеличава риска от междувидово предаване към хора.

Докато някои учени, включително и тези, които са открили вируса, виждат в него потенциална заплаха за общественото здраве, други смятат, че опасността е преувеличена.

Д-р Дейвид Куамен, научен писател, заяви, че макар откритието да е важно, на този етап вирусът не представлява непосредствена заплаха. Той добави, че в момента новините за разпространението на птичия грип го тревожат далеч повече от новия вирус, открит в земеровки в Алабама, Австралия.

Въпреки това д-р Даяк предупреди, че САЩ вече разполагат с „идеални условия за следващата пандемия“. Той подчерта, че страната не разполага с ваксина срещу този вирус, не се извършва активно наблюдение върху него и медицинската общност не е подготвена за потенциален взрив от случаи.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!