Френският президент Еманюел Макрон се доближава до решение, което може да предизвика значителен дипломатически отзвук – признаване на палестинска държава. Това би представлявало рязък завой в политиката на Франция и би я направило първата западна сила от Г-7, предприела такава стъпка.
Конференция в Ню Йорк и дипломатическо напрежение
Френските власти обмислят официално признаване на палестинска държава преди предстоящата конференция на ООН, която Франция ще съорганизира със Саудитска Арабия от 17 до 20 юни. Целта на форума е да начертае рамка за пътна карта към държавност за Палестина при същевременно гарантиране на сигурността на Израел, информира Reuters. Според френския президент, моментът е ключов, защото „ако не действаме сега, шансът за двудържавно решение може да изчезне завинаги“.
Промяната в политиката на Париж е резултат от ескалацията на насилието в Газа и Западния бряг. Макрон, който беше сред първите европейски лидери, изразили твърда подкрепа за Израел след атаката на Хамас на 7 октомври 2023 г., постепенно започна да използва все по-критичен тон. Загрижеността на френските власти е засилена и от действията на израелски заселници в Западния бряг, както и от растящия брой цивилни жертви в Газа, където според палестински източници загиналите вече надхвърлят 50 000 души.
На 23 май съветничката на Макрон по Близкия изток Ан-Клер Лежондр заяви в Ню Йорк, че „трябва да преминем от думи към действия“ и че „необратими и конкретни стъпки“ са необходими, за да се запази перспективата за палестинска държава. Според дипломатически източници, Франция подготвя условията за това решение чрез активна работа в ООН, включително обсъждания за реформа на Палестинската автономия, разоръжаване на Хамас и планове за възстановяване на Газа.
Израелска реакция и международен натиск
Израел от месеци лобира срещу френското признаване на Палестина. Тел Авив разглежда подобна стъпка като сериозна заплаха за двустранните отношения. Според Politico, предупрежденията от израелска страна включват ограничаване на разузнавателния обмен, саботиране на френски инициативи в Близкия изток и дори намеци за анексиране на части от Западния бряг.
Ситуацията допълнително се усложни, когато Франция, Великобритания и Канада намекнаха, че могат да наложат конкретни мерки срещу Израел, включително санкции. Израелският премиер Бенямин Нетаняху реагира остро, обвинявайки лидерите на трите държави в антисемитизъм. Въпреки това, както Reuters отбелязва, Канада и Великобритания остават по-предпазливи, като дават приоритет на мерки с реално въздействие на терен.
Европейски разделения и арабската перспектива
Темата разкрива и ясно разделение в рамките на ЕС. Докато някои страни, като Испания и Ирландия, открито подкрепят признаване на Палестина, други смятат, че подобен ход би бил преждевременен. Един европейски дипломат, цитиран от The Guardian, заявява, че „признаването няма да бъде полезно сега и няма да насърчи по-голяма активност от страна на държавите членки“.
От друга страна, Саудитска Арабия – ключов партньор в конференцията – подчерта, че „регионалният мир започва с признаване на палестинската държава, не като символичен жест, а като стратегическа необходимост“. Това беше заявено от съветничката на саудитския външен министър Манал Радуан в реч в Ню Йорк, информира Times of Israel.
Хуманитарната криза в Газа: бой за храна и международен шок
Събитията в Газа продължават да шокират международната общност. В социалните мрежи и в медиите се появиха кадри, на които се виждат масови стълкновения между цивилни палестинци, борещи се за достъп до оскъдна хуманитарна помощ. В някои случаи хората се сблъскват физически за торби с брашно или вода, а раздаването на помощи се провежда под военен надзор или при хаотични обстоятелства.
Според Reuters, причините за кризата са свързани с разрушената инфраструктура, изчерпаните складови наличности, блокадата от страна на Израел и липсата на координация между различните хуманитарни организации и властите на терен. Северната част на Газа е най-засегната – липсват електричество, вода и безопасни маршрути за доставки. Международни хуманитарни агенции предупреждават, че в някои райони населението вече е на прага на гладна смърт .
Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря!
Дарения Revolut: @mariyatkwa

Дарения PayPal: @MariyanIvIvanov