Джихадистите превзеха четвърти град в Сирия. Иран изтегля войските си. Асад губи контрол с шеметна скорост

Джихадисти превзеха и град Дараа в Сирия

Бунтовниците превзеха четвърти град в Сирия. Иран изтегля войските си

Тахрир Ал Шам

Сирийските бунтовници – джихадисти поеха контрола над град Дараа, който стана символично място за началото на въстанието срещу президента Башар Асад през 2011 г. Това е четвъртият град, загубен от правителствените сили през последната седмица

Сирийските бунтовници – джихадисти поеха контрола над град Дараа, който стана символично място за началото на въстанието срещу президента Башар Асад през 2011 г. Това е четвъртият град, загубен от правителствените сили през последната седмица, заплашвайки стабилността на режима на Асад. Според Ройтерс бунтовническите сили продължават да напредват на север, приближавайки ключовия град Хомс.

Според съобщенията превземането на Дараа е резултат от споразумение, в което сирийската армия се съгласява да изтегли войските си от града. Сделката гарантира безопасно преминаване на военните до Дамаск, разположен на около 100 километра северно от Дараа.

Видеоклипове, публикувани в социалните медии, показват бунтовници на мотоциклети, празнуващи победата си с жителите на града. На централния площад хората стреляха във въздуха, изразявайки радост от напускането на правителствените войски.

Башар Асад

Падането на Дараа не е просто военен провал, това е индикатор, че Асад губи подкрепа дори в тези региони, които преди е успял да задържи

Дараа, където започна сирийското въстание преди повече от десетилетие, има важно символично значение. Загубата му не само отслабва военната позиция на Дамаск, но и разкрива дълбоките политически и социални пукнатини в страната. „Падането на Дараа не е просто военен провал, това е индикатор, че Асад губи подкрепа дори в тези региони, които преди е успял да задържи“, отбелязва един от експертите.

Превземането на четири града за една седмица показва повишаване на боеспособността на бунтовническите сили, които действат едновременно на няколко фронта. Бунтовниците напредват към Хомс, представлявайки сериозна заплаха за правителствените сили. Хомс, един от най-големите градове в Сирия, се счита за стратегически възел, чийто контрол е от решаващо значение за задържането на централните региони на страната.

Ирански войник

Иран започна евакуация на дипломати, членове на Корпуса на гвардейците на ислямската революция (IRGC) и техните роднини от Сирия

Иран започна евакуация на дипломати, членове на Корпуса на гвардейците на ислямската революция (IRGC) и техните роднини от Сирия. Според The ​​New York Times хората се евакуират със самолети и кацат в Ливан, Ирак и сирийското пристанище Латакия. Евакуацията започна сутринта на 6 декември и засегна посолството на Иран в Дамаск, както и базите на IRGC в Сирия.

Хаят Тахрир

Хаят Тахрир

Тези действия се случват на фона на укрепването на антиправителствените групи, които водят активна офанзива в Сирия. От края на ноември бойците на Hayat Tahrir al-Sham (HTS, терористична група) поеха контрола над ключови градове в западната част на страната, включително Алепо и Хама. На изток кюрдските Сирийски демократични сили (SDF) превзеха стратегически важния град Дейр ез Зор, което допълнително усложни позицията на сирийските власти.

Иран, отдавна основен съюзник на Башар Асад, е изправен пред необходимостта да преразгледа стратегията си в Сирия. Евакуацията подчертава нарастващата заплаха за иранските съоръжения, включително военни бази и дипломатически мисии. Решенията за евакуация се вземат на фона на опасения, че иранските позиции могат да станат следващите цели за атаки, казаха източниците.

„Това е сигнал, че Иран започва да намалява присъствието си в Сирия на фона на влошаващата се ситуация“, смятат анализатори.

Въпреки че ирански официални лица все още не са направили директни изявления, ясно е, че офанзивата на антиправителствените сили е принудила Техеран да предприеме мерки за защита на своите представители.

Стана ясно още, че Русия е информирала сирийския президент Башар ал-Асад, че всяка намеса в помощ на режима му срещу бързо настъпващите бунтовници, които успяха да превземат няколко големи града за броени седмици, ще бъде ограничена. Това съобщава Sky News Arabia, позовавайки се на информиран източник, пише Труд

Асад е бил информиран, че руската намеса, ако изобщо има такава, ще бъде ограничена, тъй като Москва сега има „други приоритети“.

„Москва няма план да спаси Асад, чийто режим почти се срина през 2011 г. и оцеля през последните 9 години благодарение на руската армия. Такъв план е малко вероятно да се осъществи, като се има предвид, че сирийската армия отстъпва и предава един град след друг“, потвърждава Bloomberg, също позовавайки се на свой източник, близък до Кремъл.

Днес стана ясно, че САЩ обявиха предстоящата капитулация на Башар Асад: 

Конфликтът в Близкия изток, който продължава повече от десетилетие, може да навлезе в нова фаза. Както съобщава Ройтерс, позовавайки се на високопоставен американски служител, управлението на сирийския президент Башар Асад може да приключи в близките часове. Изявлението дойде на фона на бързото напредване на въоръжената опозиция и влошаващата се ситуация за сирийското правителство на ключови фронтове.

Ситуацията в Сирия е по-лоша, отколкото по време на войната срещу Ислямска държава.

Ситуацията в Сирия за правителството на Башар Асад става критична и надминава по сложност дори периода на активни нападения от страна на терористичната групировка „Ислямска държава“ (забранена в Русия). По последни данни територията под контрола на правителствените сили значително се е свила и продължава да се свива под натиска на атаките на бойците от три посоки – север, юг и изток.

Картите, отразяващи текущата ситуация, показват, че основните територии на страната са попаднали под контрола на различни антиправителствени групи.

Особено тревожна ситуация се наблюдава на север и запад, където доминират кюрдските формирования и се активизират бойците на Хаят Тахрир аш Шам (терористична групировка, забранена в Руската федерация). На изток позициите на правителствените войски са подкопани от настъплението на кюрдските Сирийски демократични сили, а на юг остава висока активност на антиправителствените групи, пише Avia=

Експертите отбелязват, че правителствените войски, които вече страдат от липса на ресурси и морален упадък, се оказват обградени от множество фронтове.

„Териториите, които остават под контрола на Дамаск, вече са минимални и дори поддържането им става все по-трудна задача“, подчертават анализатори.

Тази динамика застрашава стабилността не само на Сирия, но и на целия регион. Ожесточените боеве за стратегически градове като Алепо и Хама не само отслабиха сирийската армия, но и изостриха вътрешните кризи.

Освен това съюзниците на Дамаск, включително Русия и Иран, започват да преразглеждат участието си в конфликта, което добавя несигурност към по-нататъшното развитие.

За Дамаск загубата на територия означава намаляване на способността да контролира ситуацията в страната, да гарантира безопасността на гражданите и да поддържа икономическата стабилност. Експертите отбелязват, че по-нататъшната загуба на позиции заплашва колапса на управлението и увеличава риска Сирия да се превърне в зона на хаос, където влиянието на различни партии само ще се увеличи.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!