Газа в руини: Над 62 000 убити, 90% от домовете разрушени – хуманитарната катастрофа се задълбочава
Хуманитарната ситуация в Ивицата Газа достигна критично ниво. Повече от 90% от жилищата в анклава са разрушени или сериозно повредени, а милиони палестинци са останали без подслон, вода, храна и медицинска помощ. съобщи в сряда Международната организация по миграция (МОМ), позовавайки се на данни на Службата на ООН за координация по хуманитарните въпроси (OCHA).
С нарастващата бройка на жертвите и засилващата се изолация на региона, хуманитарната криза придобива безпрецедентни размери.
Международни организации предупреждават, че цивилното население в Газа е изправено на ръба на хуманитарна катастрофа, като милиони хора са принудени да живеят в руини без достъп до сигурен подслон. Много семейства живеят в руини, превърнали се във временно убежище от непрестанните бомбардировки. Въпреки готовността на хуманитарни структури да доставят помощ – включително палатки, строителни материали и спешни консумативи – израелските власти продължават да държат граничните пунктове затворени от началото на март. Това блокира влизането на жизненоважни доставки в анклава, въпреки многократните сигнали за глад и отчаяна нужда от помощ.
Статистиката за жертвите в Газа
Според последни данни, от началото на офанзивата през октомври 2023 г. досега, са убити над 62 000 палестинци, повечето от които жени и деца. Само от 18 март 2025 г. до момента са загинали 1 928 души, а други над 5 000 са ранени. Жертвите продължават да нарастват с всеки изминал ден. Населението на Газа – около два милиона души – е изложено на системно колективно наказание, алармират хуманитарни представители.
В последните дни израелската армия е ударила няколко жилищни сгради, включително училища, приютили разселени хора. Сред най-тежко пострадалите е училището „Яфа“ в град Газа, където при въздушен удар загиват най-малко 11 души. Пожар избухва в сградата след атаката, а екипите на Гражданската отбрана с часове се борят с огъня и извличат овъглени тела. В други части на Газа, включително Джабалия и Хан Юнис, жертви има и сред деца. Много от телата остават затрупани под отломките, недостъпни поради непрестанния обстрел.
Съществуващите медицински заведения в региона са изправени пред колапс, а липсата на електричество и лекарства допълнително влошава положението. Според международни наблюдатели, основни права на цивилното население са системно нарушавани.
Международният наказателен съд вече е издал заповеди за арест на израелския министър-председател и бившия министър на отбраната за престъпления срещу човечеството и военни престъпления. В същото време Израел е ответник и по дело за геноцид в Международния съд в Хага.
Световната общност остава разединена и парализирана от бездействие. Все по-остри са призивите за незабавно прекратяване на огъня, отваряне на хуманитарни коридори и допускане на спешна помощ. Въпросът вече не е дали, а колко още ще продължи това опустошение – и какво ще остане от човечността в неговия край.
