Пакистан предупреждава, че „спорът за Кашмир може да доведе до пълномащабна война“ с Индия.
Министърът на отбраната на Пакистан Хаваджа Асиф заяви пред Sky News, че страната му ще „отговори по същия начин“ на всяко нападение от страна на Ню Делхи. Това се случва на фона на нарастващо напрежение между двете ядрени сили след стрелба, при която бяха убити 26 туристи.
Той посочи, че спорът около масовата стрелба в Кашмир може да доведе до „пълномащабна война“ между неговата страна и Индия.
В интервю за предаването The World with Yalda Hakim, Хаваджа Асиф заяви, че светът трябва да бъде „загрижен“ за възможността от пълномащабен конфликт между двете държави, притежаващи ядрено оръжие.
Въпреки това той изрази надежда, че спорът може да бъде разрешен чрез преговори.
Причината за ескалация на напрежението
Изявлението му идва след като 26 туристи бяха застреляни от въоръжени лица на популярно туристическо място в контролирания от Индия Кашмир във вторник – атака, за която правителството в Ню Делхи обвини Пакистан. Асиф отхвърли обвинението, като намекна, че Индия е „инсценирала“ стрелбата в операция под чужд флаг. Той предупреди, че пакистанската армия е „подготвена за всякакви сценарии“ на фона на ескалиращото напрежение и дипломатическите действия от двете страни.
Индия и Пакистан претендират за Кашмир като своя територия, но в действителност контролират различни части от него.
Спорът за тази територия е отнел живота на десетки хиляди хора през последните три десетилетия, въпреки че в последните години изблиците на насилие бяха намалели – до момента на настоящата стрелба, която отново повиши напрежението.
Какво предприеха Индия и Пакистан:
Двете страни вече предприеха различни мерки една срещу друга. Пакистан обяви мерките си в сряда:
- Незабавно затваряне на граничния пункт Вагах;
- Преустановяване и отмяна на визи по линия на СААРК (Асоциация за регионално сътрудничество в Южна Азия) за индийски граждани (с изключение на сикхски поклонници);
- Обявяване на индийските военни съветници за „персона нон грата“ в Пакистан;
- Намаляване на състава на индийската Висша комисия (посолството);
- Затваряне на пакистанското въздушно пространство за индийски авиокомпании;
- Спиране на всякаква търговия с Индия.
След заседание на индийския кабинет в сряда, ръководено от премиера Нарендра Моди, правителството на Индия обяви поредица от ответни действия, включително преустановяване на участието си в 65-годишния Договор за водите на Инд, който позволява на двете страни да напояват земеделските си земи, посочва AlJazeera. Басейнът на река Инд е жизненоважен за милиони хора в Пакистан и Индия, които разчитат на нейните води от Хималаите за напояване и земеделие.
На пресконференция индийският външен секретар Викрам Мисри също обяви:
- Затваряне на границата с Пакистан;
- Намаляване броя на индийските дипломати в Пакистан;
- Заповед пакистанските граждани по схемата на СААРК да напуснат страната в рамките на 48 часа;
- Експулсиране на пакистанските военни аташета от Индия.
Тези действия се разглеждат като явен израз на обвинение от страна на Индия, че Пакистан стои зад атаката в Кашмир.
Предистория
Минали сблъсъци често са предизвиквали опасения от война между двете страни, които заедно имат население над 1.5 милиарда души. На фона на ескалацията на напрежението между Индия и Пакистан, вниманието отново се насочи към военния потенциал на двете ядрени сили. Според последните данни, Индия разполага с една от най-големите армии в света, докато Пакистан залага на бърза мобилизация и стратегически съюзи.
Индия поддържа над 1,4 милиона активни военнослужещи и още над 1 милион в резерва, като в състава на паравоенните сили се включват още около 1,3 милиона души. Общата численост на въоръжените й сили надхвърля 3,9 милиона. Годишният отбранителен бюджет надхвърля 78 милиарда долара, което поставя страната на четвърто място в света по военна мощ според индекса на Global Firepower.
Пакистан от своя страна разполага с около 660 хиляди активни военнослужещи и близо 550 хиляди в резерва. Паравоенните му формирования наброяват около 290 хиляди души. Въпреки по-малкия бюджет – около 10–11 милиарда долара годишно – Исламабад поддържа ефективни стратегически партньорства, особено с Китай, с когото разработва бойната авиация JF-17.
И двете страни са ядрени сили, способни да отговорят по земя, въздух и море, като експерти предупреждават, че евентуален военен конфликт би имал сериозни последици не само за региона, но и за световната сигурност.
