Владимир Овчинский: Маймуните знаят кой ще спечели изборите в САЩ

Изборски клуб

Владимир Овчинский

Владимир Овчинский: Маймуните знаят кой ще спечели изборите в САЩ

С наближаването на деня на изборите и Камала Харис и Доналд Тръмп са един до друг, социологите и експертите търсят улики, за да предскажат резултата.

Но какво ще стане, ако отговорът не се крие в политическото разузнаване или стратегията на кампанията, а в инстинктите на примитивната част от човешкия мозък?

Ново проучване (публикувано на 1 ноември 2024 г. в уебсайта за научни публикации The Conversation), проведено от Майкъл Плат, професор по психология и неврология в Университета на Пенсилвания, с резус макак, показва, че когато става въпрос за вземане на решения като гласуване, хората далеч не са толкова рационални, колкото им се иска да вярват.

„Лесно е да се свържат инстинктивните реакции, като например реакцията „удари или избягай“ или рефлекторното отдалечаване от гореща повърхност, с примитивен мотив за оцеляване. Но хората имат и рационални мозъци, които могат да събират и претеглят доказателства, като ги обмислят, вместо да разчитат на рефлекторни реакции. Защо този рационален мозък изглежда превзет от примитивни инстинкти в ситуации, в които рационалността би послужила по-добре на хората, е една от многото причини, поради които аз и моите колеги невробиолози изучаваме макаците резус през последните 25 години“, пише Плат.

„Тези маймуни са забележително подобни на хората генетично, физиологично и поведенчески. Тези прилики позволиха на изследователите да направят невероятни медицински пробиви, включително разработването на ваксини срещу полиомиелит, ХИВ/СПИН и COVID-19 и лечение на болестта на Паркинсон и други неврологични разстройства с помощта на дълбока мозъчна стимулация.

„Моето изследване на предпочитанията на кандидатите“, продължава Плат, „е част от цялостна стратегия за подобряване на разбирането на учените за способността за ефективно взаимодействие с другите и разрешаване на социални конфликти, невронните вериги, които го поддържат, и как тези вериги могат да бъдат нарушени от болест или външни фактори като неравенство, всичко това с цел по-добра подкрепа на тези, които са изправени пред тези предизвикателства.“

Силата на първото впечатление

„Предишни изследвания показаха, че възрастните и децата в предучилищна възраст могат точно да предскажат резултатите от изборите, след като бързо разгледат снимки на кандидати. Много доказателства подкрепят идеята, че нашите примитивни мозъци ни карат бързо да формираме първи впечатления въз основа на външния вид – в крайна сметка това беше ключът към оцеляването.

Но изследователите все още не разбират защо това пристрастие продължава. Нови изследвания с маймуни резус дадоха някои отговори.

В проучване, което сега се разглежда в списание Proceedings of the Royal Society B, ние показахме на маймуни двойки снимки на кандидати в надпреварата за губернатор и сенатор на САЩ и те правилно прогнозираха резултатите въз основа единствено на визуални знаци.

По-конкретно, маймуните прекараха повече време в гледане на губещия, отколкото на победителя. Това „пристрастие към външния вид“ прогнозира не само изборните резултати, но и дела на гласовете на кандидатите.

Маймуните са склонни да гледат на кандидати с по-мъжествени черти – и това са кандидатите, които са по-склонни да спечелят реални избори. Изпъкналостта на челюстта има пряка връзка с въздействящия дял на гласовете.“

„Предишни изследвания“, отбелязва Плат, „помагат да се обясни пристрастността на погледа на маймуните. Когато на маймуните бяха показани снимки на непознати, но силни мъжки маймуни, те само ги погледнаха за кратко, вероятно защото маймуните възприемат взирането като знак за агресия. Но погледът им се спря, когато им се показа мъжка или женска маймуна с нисък статус.

Хилъри Клинтън

Най-дълго маймуните гледаха опонента от Демократическата партия в надпреварата между Тръмп и Хилъри Клинтън.

„Тези предпочитания бяха напълно демонстрирани, когато показахме на макаците снимки от скорошни състезания с участието на Доналд Тръмп. Техният пристрастен възглед, воден от примитивни инстинкти, посочи победителите. Най-дълго маймуните гледаха опонента от Демократическата партия в надпреварата между Тръмп и Хилъри Клинтън. В състезанието с Джо Байдън имаше по-малко пристрастия. И маймуните гледаха приблизително еднакво време Тръмп и Харис. Това означава, че от последните трима кандидати на Демократическата партия, въз основа единствено на визуални знаци, маймуните предсказаха, че Харис има най-голям шанс да победи Тръмп.

Еволюционен махмурлук

Джо Байдън, президент на САЩ

В състезанието с Джо Байдън имаше по-малко пристрастия. И маймуните гледаха приблизително еднакво време Тръмп и Харис.

„Резултатите ни показват, че гласоподавателите инстинктивно реагират на сигнали за физическа сила – знаци, които са също толкова очевидни при нашите маймунски роднини. Този „еволюционен махмурлук“ илюстрира как черти и поведение, които някога са били необходими за оцеляване, продължават да съществуват, дори когато вече не са подходящи.

Способността на макаците да предсказват победители въз основа само на физически характеристики оспорва идеята, че хората са еволюирали отвъд повърхностните преценки при избора на лидери. За онези, които се гордеят с рационалното вземане на решения, особено по жизненоважни въпроси като гласуването, това е изумително откритие.

избори сащ

Ясно е, че изборът на хората не се основава единствено на визуални знаци. Но доказателствата показват, че такива фактори може да са по-влиятелни, отколкото си мислите. Когато влезете в кабина за гласуване, част от мозъка ви може да черпи от древни инстинкти, подсъзнателно преценявайки кой изглежда най-добрият човек, който да води племето.

Ясно е, че изборът на хората не се основава единствено на визуални знаци. Но доказателствата показват, че такива фактори може да са по-влиятелни, отколкото си мислите. Когато влезете в кабина за гласуване, част от мозъка ви може да черпи от древни инстинкти, подсъзнателно преценявайки кой изглежда най-добрият човек, който да води племето.

Бъдете рационални, а не примитивни

„Повишаването на осведомеността за тези основни предпочитания е първата стъпка към намаляване на тяхното влияние.

Политическите кампании вече се докосват до тези инстинкти, наблягайки на физическата сила и увереност на кандидата. Като гласоподаватели можем да противодействаме на техните усилия, като разчитаме на способността на рационалния си мозък да разбира и оценява техните политики и опит – нещо, което нашите примитивни предци не са могли да направят.

Методите за правене на рационални, а не инстинктивни избори включват излагане на различни гледни точки, активна преоценка на вашите предположения и разглеждане на дългосрочните ефекти от политиките.

Такива умишлени стъпки към вземане на информирани решения придобиват ново значение, когато разберете как мозъкът ви може да бъде повлиян от остарели предпочитания по време на избори.

„Разбира се, избирателите не са маймуни“, заключава Плат.

„Но дълбоките инстинкти, които хората споделят с нашите примати, все още могат неусетно да оформят нашите решения.

Признаването на ролята на тези древни сигнали може да помогне на хората да осъзнаят по-добре как използват властта си в кабината за гласуване. С развитието на демокрацията трябва да се развие и разбирането на хората за това как да си взаимодействат с нея.“

Овчински Владимир Семенович (роден през 1955 г.) е известен руски криминолог, генерал-майор от полицията в оставка, доктор на юридическите науки. Почетен юрист на Руската федерация. Бивш ръководител на руското бюро на Интерпол. Постоянен член на Изборски клуб. 

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!