Начало Свят Тръмп: Войната Русия–Украйна е като бой между деца

Тръмп: Войната Русия–Украйна е като бой между деца

от kritichno.e
Тръмп и Мертц

Канцлерът на Германия пристигна във Вашингтон с надеждата да убеди президента на САЩ да играе по-активна роля в защитата на Украйна, пише The New York Times. Но не успя: Тръмп похвали Мерц, но не пое никакви ангажименти да оказва натиск върху Русия за прекратяване на конфликта.

Канцлерът на Германия Фридрих Мерц имаше едно основно искане към президента Тръмп по време на посещението си в Овалния кабинет в четвъртък: американският президент да упражни заедно с Европа натиск върху Москва, за да я принуди да прекрати ударите по Украйна и да сложи край на продължаващия вече три години въоръжен конфликт.

Отговорът на Тръмп на това искане беше: „Може би трябва да се побият още малко“.

„Понякога може да видиш как две деца се бият отчаяно – каза Тръмп пред репортери в Овалния кабинет в присъствието на Мерц, който стоеше с каменно изражение. – Мразят се, бият се в парка, а ти се опитваш да ги разтървеш. Но те не искат да спрат. Понякога е по-добре да ги оставиш да се набият още малко и чак тогава да се намесиш.“

Това беше пореден завой в позицията на Тръмп относно кървавия конфликт, който преди време обещаваше да прекрати с увереност, посочва в своя статия ИноСМИ.

Той сравни бойните действия между Русия и Украйна с хокейен мач, в който съдията понякога позволява на играчите да хвърлят ръкавиците и да се сбият на леда. Тръмп каза, че направил тази аналогия по-рано същата седмица по време на личен телефонен разговор с президента на Русия Владимир Путин. „Вчера използвах тази аналогия в разговор с Путин – заяви той. – Казах: ‘Г-н президент, може би ще се сблъскате още малко и ще пострадате силно, защото и двете страни страдат – а тогава ще ви разтървем, когато е възможно.’“

Изявлението на Тръмп дойде в ключов момент за Украйна, когато според германски официални лица тя има шанс да постигне мир при благоприятни условия. Мерц пристигна във Вашингтон с надеждата да убеди президента Тръмп да играе по-активна роля, използвайки ненадминатата мощ на САЩ, за да накара Русия да прекрати военните действия срещу по-слабата си съседка.

Германският лидер каза пред репортери в Овалния кабинет, че той и Тръмп искат „скорошно прекратяване на бойните действия“. „И казах на президента още преди да влезем – заяви Мерц – че той е ключов човек в света, който наистина може да го постигне сега, като окаже натиск върху Русия.“

Но Тръмп не пое никакви ангажименти за оказване на такъв натиск и не се ангажира нито с доставки на оръжия, нито със санкции – нито публично, нито в частните си разговори с Мерц. Попитан дали може да подкрепи нови финансови санкции срещу Русия, предложени от европейските лидери, включително и от Мерц, и ако да – кога, Тръмп отговори, че има „в главата си“ срок, в който може да подкрепи такава мярка.

Той дори намекна, че Украйна, макар и жертва на руската агресия, може също да бъде финансово наказана. „Ще бъдем много, много, много твърди – и спрямо двете страни, ако трябва да сме честни – каза Тръмп. – Знаете, за танго са нужни двама.“

По думите на съветници, Тръмп е ядосан и на двамата президенти, замесени в конфликта, но повече на украинския президент Володимир Зеленски. Пред съветниците си Тръмп нарекъл Зеленски „лош човек“, който тласка света към ръба на ядрена война. В същото време обаче признавал, че украинският лидер защитава страната си в сражение с враг, решен да продължи бомбардировките над украински градове.

Относно Путин, Тръмп по-скоро изглежда разочарован, отколкото ядосан. По всичко личи, че е вярвал искрено, че личните му отношения с руския лидер ще доведат до бързо прекратяване на войната, казват негови съветници. Но Тръмп осъзнал границите на американското влияние над Русия, след като отказал да изпраща допълнителни средства и оръжие на Украйна.

Темите на двустранната среща

Германски и американски официални лица казали преди срещата, че основните теми ще бъдат конфликтът в Украйна, европейските разходи за отбрана и усилията за разрешаване на търговските спорове между САЩ и ЕС.

Въпреки това, Тръмп многократно се отклонявал към вътрешни теми по време на пресконференцията – говорел за проверка на чуждестранни студенти в Харвард, за разногласията си с Илън Мъск относно обширен вътрешнополитически законопроект. Все пак репортери и Мерц го връщали към темата за конфликта, чието решаване се оказало далеч по-трудно от обещаното.

Тръмп твърдеше по време на кампанията си, че ще постигне мир между Русия и Украйна за 24 часа. Но сега заявява, че това било казано със сарказъм. Четири месеца след началото на втория му мандат, той все по-често говори за конфликта така, сякаш е външен наблюдател, неспособен да повлияе на изхода му.

Според съветници, Тръмп е разкъсван между желанието да остави наследство на миротворец и стремежа да избегне въвличането си в това, което вече счита за безнадежден конфликт. Често се дистанцира от него, наричайки го „войната на Байдън“ и твърдейки, че Путин никога не би нахлул в Украйна, ако той беше президент през 2022 г.

„Това е типично за Тръмп“ – казва бившият му съветник по националната сигурност Джон Болтън, който днес е негов критик. – „Той винаги иска да е победител, не може да търпи да е губещ и вярва, че ако не се говори за нещо, то просто ще изчезне.“

В четвъртък Тръмп каза пред репортери, че призовал Путин да прекрати бойните действия по време на телефонния им разговор тази седмица. Но според него, Путин отвърнал, че „няма друг избор, освен да нанесе удар по Украйна, която го е нападнала през уикенда“.

„Със сигурност ще бъде много неприятно“ – добави Тръмп.

Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря!

Дарения Revolut: @mariyatkwa

Дарения PayPal: @MariyanIvIvanov

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ

Други новини